Written by 20:25 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Ο Σύλλογος Περικλής συμμετέχει και συνυπογράφει το κάλεσμα Εργατικών Κέντρων, Ομοσπονδιών και Σωματείων για την οργάνωση και την κλιμάκωση της πάλης για τις Συλλογικές Συμβάσεις

Αποτέλεσμα εικόνας για συλλογικες συμβασεις

Αγ. Παρασκευή, 6 Οκτωβρίου  2016
Αρ. Πρωτ.:132Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου     μας

Θέμα : Κάλεσμα για τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. « Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ »  συμμετέχει και συνυπογράφει το κάλεσμα Εργατικών Κέντρων, Ομοσπονδιών και Σωματείων για την οργάνωση και την κλιμάκωση της πάλης για τις ΣΣΕ (Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας).

Οι αντεργατικές ανατροπές στον ιδιωτικό τομέα σε λίγο επεκτείνονται και στον δημόσιο και αντιστρόφως. Ο αγώνας πρέπει να είναι κοινός γιατί ως εργαζόμενοι τα κοινά συμφέροντά μας υπερασπιζόμαστε.

Δυναμώνουμε την πάλη μας για αυξήσεις σε μισθούς και συντάξεις, κοινωνικές παροχές.

Διεκδικούμε την κάλυψη των απωλειών μας, όλα όσα μας έκλεψαν, μας αφαίρεσαν, όλα όσα είναι δικαίωμά μας με βάση τον πλούτο που παράγουμε και τις σύγχρονες ανάγκες μας.

Να διεκδικήσουμε την επαναφορά του βασικού μισθού σε αξιοπρεπή επίπεδα, την κατάργηση του αντεργατικού πλαισίου για τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας και την επαναφορά των κλαδικών συλλογικών διαπραγματεύσεων. Τα δικαιώματά μας δεν είναι περασμένα ξεχασμένα.

Να απαιτήσουμε την κατάργηση του νέου μισθολογίου και της αντιδραστικής αξιολόγησης στο δημόσιο, την επαναφορά του 13ου και 14ου μισθού, την κάλυψη των απωλειών των δημοσίων υπαλλήλων.

Να διεκδικήσουμε Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας με αυξήσεις στους μισθούς με κριτήριο τις τεράστιες απώλειες στο εργατικό εισόδημα σε κλάδο και χώρο δουλειάς.

Να διεκδικήσουμε την κατάργηση των περικοπών και την επαναφορά συντάξεων και επιδομάτων.

Να διεκδικήσουμε την προστασία των ανέργων με αύξηση του επιδόματος ανεργίας και την πλήρη ιατροφαρμακευτική κάλυψη για όλο το διάστημα ανεργίας.

Να μπει φρένο στη φοροληστεία σε βάρος των εργαζομένων.

Να πληρώσουν οι βιομήχανοι, οι τραπεζίτες και οι εφοπλιστές.

Στους δρόμους του αγώνα θα κριθούμε όλοι και μπορούμε να συναντηθούμε διαμορφώνοντας ενιαίο και σταθερό μέτωπο αντίστασης.

Η Πρόεδρος                                      Η Γεν. Γραμματέας

Άννα Μάγια Σταυροπούλου                          Γεωργία Γιανναρά