Written by 21:05 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Ο Σύλλογος “Περικλής” για τις εκπρόθεσμες εγγραφές σε νηπιαγωγεία της Αγ. Παρασκευής

νηπι

Αγ. Παρασκευή, 13 Οκτωβρίου 2014
Αρ. Πρωτ. 167Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας

ΘΕΜΑ: Περί νέων εκπρόθεσμων εγγραφών  στα Νηπιαγωγεία της Αγ.Παρασκευής

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Σύμφωνα με διαμαρτυρίες – καταγγελίες συναδέλφων Προϊσταμένων  Νηπιαγωγείων που έφτασαν στο σύλλογό μας, το τελευταίο διάστημα, ένα μήνα μετά την έναρξη των μαθημάτων,  οι συναδέλφισσες  Προϊσταμένες γίνονται αποδέκτες οχλήσεων έως  και εντολών από την πλευρά της Διοίκησης  προκειμένου να εγγράψουν στα Νηπιαγωγεία προνήπια τα οποία δεν απορροφήθηκαν από τους Παιδικούς Σταθμούς του Δήμου Αγίας Παρασκευής στους οποίους είχαν κάνει σχετικές αιτήσεις.

Στην επιχείρηση μάλιστα αυτή λαμβάνει μέρος, περιοδεύοντας  τα Νηπιαγωγεία συνοδευόμενη από τη Σύμβουλο Προσχολικής Αγωγής και στέλνοντας γονείς για εγγραφή των παιδιών τους  σε συγκεκριμένα Νηπιαγωγεία (!)  και η Πρόεδρος των Παιδικών  Σταθμών  της  Δήμου Αγίας Παρασκευής.

Κατόπιν προφορικής επικοινωνίας με  τον Προϊστάμενο  Εκπαιδευτικών  Θεμάτων της Διεύθυνσης  Β΄ Αθήνας  πληροφορηθήκαμε ότι κοινοποιήθηκαν  στο Δήμο της Αγίας Παρασκευής , κατόπιν αιτήματος  εκπροσώπων του, οι  υποτιθέμενες “κενές” θέσεις  που υπάρχουν στα Νηπιαγωγεία της περιοχής.

Παράλληλα  η Διεύθυνση Β΄ Αθήνας  με προφορική εντολή ζητά από τις Προϊσταμένες των Νηπιαγωγείων  να αποστείλουν  αντίγραφο πρακτικού του συλλόγου διδασκόντων στο οποίο να αναφέρονται οι λόγοι για τους οποίους δεν γίνονται ενδεχομένως δεκτές οι  νέες αιτήσεις εγγραφών.  Ωστόσο παρότι η Διοίκηση  γνωρίζει ότι σε Νηπιαγωγεία που λειτουργούν τμήματα με μειωμένο αριθμό νηπίων αυτό συμβαίνει  επειδή υπάρχουν  κτιριακοί περιορισμοί,  έδωσε τις θέσεις αυτές ως κενές !

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Είναι πάγιο αίτημα του συλλόγου μας και του συνδικάτου αλλά και καθημερινό μας μέλημα κανένα νήπιο και προνήπιο να μη στερείται το δικαίωμα της φοίτησης στο Δημόσιο Νηπιαγωγείο.

Ωστόσο καταγγέλλουμε ως αναρμόδιες τις παρεμβάσεις της Δημοτικής Συμβούλου και Προέδρου των Παιδικών Σταθμών του Δήμου Αγίας Παρασκευής  που κινούνται πέρα και έξω από το πλαίσιο των προβλεπόμενων  διαδικασιών.

Επισημαίνουμε ότι δεν συμπεριλαμβάνεται στις αρμοδιότητες της Σχολικής Συμβούλου Προσχολικής Αγωγής  η εμπλοκή εκπροσώπου  της Δημοτικής Αρχής  στη διαδικασία πλήρωσης θέσεων των τμημάτων των Νηπιαγωγείων.

Υπενθυμίζουμε  ότι σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Π.Δ. 200 για τις εγγραφές στο Νηπιαγωγείο ισχύουν τα εξής :

1. Οι εκπρόθεσμες αιτήσεις εγγραφής στα Νηπιαγωγεία εγκρίνονται εγγράφως αποκλειστικά από τον Διευθυντή Εκπαίδευσης
  2. Σε κάθε περίπτωση ικανοποιούνται κατά προτεραιότητα , εφόσον υπάρχουν  κενές θέσεις, οι εμπρόθεσμες αιτήσεις των νηπίων – προνηπίων τα οποία ανήκουν γεωγραφικά στην περιοχή του Νηπιαγωγείου και δεν έχουν ήδη απορροφηθεί.

Επισημαίνουμε επιπλέον ότι σύμφωνα με τα στοιχεία που η Διεύθυνση Εκπαίδευσης  έχει στη διάθεσή της για τις κτιριακές συνθήκες και την υποδομή λειτουργίας των Νηπιαγωγείων είναι σε θέση να γνωρίζει τους ενδεχόμενους περιορισμούς που προκύπτουν στην κάλυψη του μέγιστου αριθμού  νηπίων – προνηπίων ανά τμήμα Νηπιαγωγείου.

Ως  εκ τούτου καλούμε τις συναδέλφισσες Προϊσταμένες των Νηπιαγωγείων:

1. Να ενεργήσουν σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και μόνον  κατόπιν έγγραφων εντολών της Διοίκησης καθώς οι εκπρόθεσμες αιτήσεις εγγραφών εγκρίνονται αποκλειστικά από τον Διευθυντή Εκπαίδευσης.
  2. Να μην υποκύπτουν σε πιέσεις αναρμόδιων προσώπων.
  3. Να ενημερώνουν το σύλλογό μας σε ενδεχόμενες νέες ασκήσεις πίεσης για το θέμα.

Τέλος καλούμε τη Δημοτική Αρχή  της  Αγίας Παρασκευής  να μας ενημερώσει  εάν οι παρεμβάσεις της Δημοτικής Συμβούλου και Προέδρου των Παιδικών Σταθμών του Δήμου Αγίας Παρασκευής  πραγματοποιήθηκαν εν γνώσει της και με δική της εξουσιοδότηση.

Η Πρόεδρος                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Last modified: 13 Οκτωβρίου 2014