Written by 12:15 Slider, Αρχική Σελίδα

Ο Σύλλογος Περικλής για τη τελετή καμπάνιας «Ένα τετράδιο για τα παιδιά της Παλαιστίνης».

Σε μια όμορφη και σεμνή τελετή, τη Δευτέρα 16 του Φλεβάρη, με κυρίαρχο χαρακτηριστικό την έκφραση της διεθνιστικής αλληλεγγύης παραδόθηκε  η σημαντική υλική βοήθεια που συγκεντρώθηκε στο πλαίσιο της καμπάνιας «Ένα τετράδιο για τα παιδιά της Παλαιστίνης».

Ο Σύλλογός μας “Ο Περικλής” συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία, κρίνοντας από την ανταπόκριση, στην καμπάνια «Ένα τετράδιο για τα παιδιά της Παλαιστίνης».

Δείτε παρακάτω την ανακοίνωση του Συλλόγου μας, όταν παραδώσαμε το υλικό:

Σύλλογος Περικλής: Ένα τετράδιο για τη Γάζα σύντομα στον προορισμό του! (Φωτογραφίες)

Μια καμπάνια η οποία ξεκίνησε από την ΠΣΟ (Παγκόσμια Συνδικαλιστική Ομοσπονδία) και τη FISE (Παγκόσμια Ομοσπονδία Εκπαιδευτικών) και στην οποία συμμετείχαν περισσότερα από 80 εκπαιδευτικά σωματεία (ΕΛΜΕ και Σύλλογοι Πρωτοβάθμιας). Αφού μαζεύτηκαν στα σχολεία κάθε λογής γραφική ύλη που έφεραν οι μαθητές μας με χαρά εκφράζοντας την αλληλεγγύη τους, στη συνέχεια αυτά μεταφέρθηκαν και μαζεύτηκαν απ΄ όλη την Ελλάδα, στο εργατικό κέντρο Πειραιά.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο Μαρουάν Εμίλ Τουμπάσι, πρέσβης της Παλαιστίνης, ο Γ. Μαυρίκος εκ μέρους της ΠΣΟ, η Χρυσούλα Λαμπούδη εκ μέρους της FISE, ο εκπρόσωπος της Γενικής Ένωσης Παλαιστινίων ΕργατώνΜοχάμεντ Ικνέμπι και πολλοί εκπρόσωποι πρωτοβάθμιων σωματείων εκπαιδευτικών που στήριξαν την καμπάνια.

Οι ομιλητές αναφέρθηκαν στη σημασία της πρωτοβουλίας, η οποία επεκτείνεται και πέρα από την παροχή υλικής βοήθειας στους μαθητές της Παλαιστίνης, καθώς στέλνει στα δοκιμαζόμενα παιδιά το μήνυμα ότι δεν είναι μόνα τους, αλλά και στο ισραηλινό κράτος και όσους στηρίζουν την επιθετική και βάρβαρη πολιτική του μήνυμα καταδίκης.

Σημειώθηκε ότι είναι μια πρωτοβουλία με διεθνή αντίκτυπο, που δείχνει το κύρος του ταξικού συνδικαλιστικού κινήματος και ότι θα βρει συνέχεια με ανάλογες δράσεις διεθνιστικής αλληλεγγύης.

Ακολούθησε μουσικό πρόγραμμα από μέλη του Πανελλήνιου Μουσικού Συλλόγου.

Last modified: 17 Φεβρουαρίου 2015