Written by 20:34 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Ο Σύλλογος Π.Ε. «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ» στηρίζει τους συναδέλφους των ειδικοτήτων

Αποτέλεσμα εικόνας για εκπαιδευτικοί εικαστικών

Γιαβάση 7 -15242

Αγ. Παρασκευή, 29 Σεπτεμβρίου  2016
Αρ. Πρωτ.:129

Προς:   Τους συναδέλφους μέλη του

συλλόγου μας

Θέμα : Ο Σύλλογος Π.Ε. « Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ » στηρίζει τους συναδέλφους των ειδικοτήτων (αποσπασμένους και αναπληρωτές )

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Ένα από τα προβλήματα που ανέδειξε η πρόσφατη κωμικοτραγική διαδικασία των υπηρεσιακών μεταβολών- ανάδειξη κενών και λειτουργικών υπεραριθμιών, τοποθετήσεις- ήταν και αυτό των συναδέλφων των ειδικοτήτων(αποσπασμένων και αναπληρωτών) .

Πρόκειται  για το κομμάτι των εργαζομένων στην εκπαίδευση που καλούνται να καλύψουν τις ανάγκες των σχολείων, εργαζόμενοι με τους χειρότερους όρους.  Άνθρωποι που υποχρεώνονται να περιπλανώνται σε δύο- τρία ή και περισσότερα σχολεία απασχολούμενοι με εργασιακό καθεστώς λάστιχο. Πολλοί από τους αναπληρωτές  μάλιστα έχουν συμπληρώσει ακόμα και δέκα χρόνια εργασιακού βίου ενώ το μέλλον τους διαγράφεται αβέβαιο.

Οι ελαχιστότατες φετινές προσλήψεις που πραγματοποίησε το ΥΠΕΘ δεν ήταν το μοναδικό μελανό σημείο. Η μεταχείριση που επιφύλαξε η διοίκηση στις τοποθετήσεις ήταν  ενδεικτική του πως αντιλαμβάνεται  η διοίκηση την αναγκαιότητα λειτουργίας του σχολείου.

Έτσι υπήρχαν σχολεία που δεν παρουσίασαν κενά θεατρολόγων ή εικαστικών, ενώ ως γνωστό δεν υπάρχουν μόνιμοι με οργανικές, άρα κενά υπάρχουν σε όλα τα σχολεία.  Αντί να εμφανιστούν όλα τα σχολεία με τα κενά τους, εμφανίστηκαν κάποια διαθέσιμα κενά των σχολείων δίχως να αναφέρεται το σύνολο των απαιτούμενων ωρών ανά σχολική μονάδα.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν να γίνουν οι τοποθετήσεις  συνάδελφων ειδικοτήτων σε ομάδες σχολείων που στην πραγματικότητα το άθροισμα των ωρών ήταν 34 και πάνω, και τους ανατέθηκε να κάνουν λίγες ώρες σε κάθε σχολειό. Δηλαδή οι τοποθετήσεις  έγιναν   με τρόπο που παραβιάζεται ακόμα και η κείμενη νομοθεσία.

Είναι φανερό ότι οι συνάδελφοι θα αναγκαστούν να κάνουν όλες τις προβλεπόμενες νόμιμες κινήσεις ώστε να διασφαλίσουν τη στοιχειώδη διαφάνεια- αν δεν το έχουν ήδη κάνει.

Ο σύλλογος μας δηλώνει ότι θα σταθεί στο πλευρό τους στηρίζοντας όλες τις ενέργειες που θα αποφασίσουν να κάνουν.

Η Πρόεδρος                                      Η Γεν. Γραμματέας

Άννα Μάγια Σταυροπούλου                    Γεωργία Γιανναρά