Written by 23:04 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Ο Σύλλογος «Ο Περικλής» καλεί τους μικρούς του φίλους, τα παιδιά των συναδέλφων μελών του Συλλόγου μας, να απολαύσουν δωρεάν τη θεατρική παράσταση « Δον Κιχώτης »

Πολιτισμός και Αλληλλεγγύη

Θέατρο  και  Εργαζόμενοι  απέναντι  στη  βαρβαρότητα

δον κιχωτης

Οι Σύλλογοι Π.Ε. «Ο Περικλής» και Αμαρουσίου καλούν τους μικρούς τους φίλους, τα παιδιά των συναδέλφων μελών των Συλλόγων μας, να απολαύσουν δωρεάν τη θεατρική παράσταση:

« Δον Κιχώτης » του Μιγκέλ ντε Θερβάντες

την  Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013  στο θέατρο Ιλίσια

Ώρα προσέλευσης: 2.00 μετά  το  μεσημέρι.

Θέατρο ΙΛΙΣΙΑ , Παπαδιαμαντοπούλου και Βασ.Σοφίας, Αθήνα

Σας περιμένουμε

Για τη μεγάλη ανάγκη του ανθρώπου να ταξιδέψει και να γνωρίσει…

Να μάθει τον κόσμο… Να αντιμετωπίσει Ανεμόμυλους.

Να βρει την αλήθεια του, την αλήθεια του καθενός.

ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ2

Δον  ΜΙΓΚΕΛ ΝΤΕ ΘΕΡΒΑΝΤΕΣ     Κιχώτης
Πιστεύει πάντα στα θαύματα και είναι ο μόνος που μπορεί να τα βλέπει. Τα όνειρά του είναι χίλιες φορές πιο όμορφα από τον κόσμο που τον περιβάλλει. Και κρατάει τις υποσχέσεις του.

Τι θα δούμε

Το πασίγνωστο  έργο του Μιγκέλ ντε Θερβάντες ιδωμένο μέσα από μια σύγχρονη ματιά για παιδιά.  Οι νεαροί θεατές θα έχουν την ευκαιρία να « συναντήσουν » τις διαχρονικές ιδέες στις οποίες βασίζεται το κλασσικό έργο. Παράλληλα, θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν, στοιχεία του Ισπανικού Πολιτισμού, μέσα από τα εντυπωσιακά κοστούμια και σκηνικά της παράστασης, εμπνευσμένα από πίνακες ζωγράφων που εμπνεύστηκαν ή έζησαν στην Ισπανία όπως του Δομίνικου Θεοτοκόπουλου ( Ελ Γκρέκο ) ,του Βελάσκεθ, του Σαλβατόρε Νταλί, του Πικάσο και άλλων. Τα τραγούδια βασίζονται σε παραδοσιακά και λαϊκά τραγούδια από το φλαμένκο μέχρι τον Λόρκα, ειδικά διασκευασμένα για τα παιδιά.

Ο Δον Κιχώτης πιστεύοντας πως είναι ταγμένος για να πολεμήσει το κακό ξεκινά κάτω από τους ιερούς όρκους της Ιπποσύνης ένα ταξίδι του νου, ένα ταξίδι στις σκιές , ένα ταξίδι έξω από την πραγματικότητα. Συντροφοί του ο Σάντσο Πάντσα ,ο πιστός του υπηρέτης ,ο Ροσινάντης το άλογό του, η αγαπημένη του Δουλτσινέα αλλά και ένα πλήθος άλλων που βρίσκονται στο δρόμο του άθελά τους και παίρνουν τη μορφή που ο ίδιος τους δίνει. Εχθροί του οι Γίγαντες –Ανεμόμυλοι αλλά και όσοι προκαλούν την αδικία.

Διασκευή-Σκηνοθεσία: Δημήτρης Αδάμης • ΠαραγωγήΣκηνικά – Κοστούμια: Μαγικές Σβούρες

Η ομάδα μαγικές σβούρες είναι μέλος του Ελληνικού Κέντρου Θεάτρου για τα Παιδιά και τους Νέους.

* Οι συνάδελφοι που θα προσέλθουν μπορούν να δηλώσουν τη συμμετοχή τους τηλεφωνικά στη Γραμματέα του συλλόγου (6977533041) για διευκόλυνση των κρατήσεων.

Last modified: 8 Δεκεμβρίου 2013