Written by 00:43 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Ευεργέτου Γιαβάση 7  – 15342

Αγία Παρασκευή,    09/01/2023
Αρ. Πρωτ. :  6

Προς:  συναδέλφους μέλη του Συλλόγου μας

Η καλλιτεχνική εκπαίδευση είναι δικαίωμα όλων των παιδιών!

Να αποσυρθεί το ΠΔ 85/22 που υποβαθμίζει τα δικαιώματα των καλλιτεχνών!

Στηρίζουμε την Κινητοποίηση την Τρίτη 10/1/2023 που θα ξεκινήσει 11.30 από Πεδίο Άρεως και θα καταλήξει στο Υπ. Παιδείας!

Το Δ.Σ. του Συλλόγου μας προκηρύσσει 1-4 ώρες στάση εργασίας στο ωράριο κάθε συναδέλφου για συμμετοχή στην Κινητοποίηση.

Συναδέλφισσες, Συνάδελφοι

Ο Σύλλογος  Εκπαιδευτικών  Π.Ε. « Ο Περικλής »  στηρίζει τον δίκαιο αγώνα των καλλιτεχνών και των σπουδαστών και χαιρετίζει τις κινητοποιήσεις τους, που ξεπερνώντας τη λογική των “λύσεων από τα πάνω” παίρνουν  στα χέρια τους την υπόθεση της καλλιτεχνικής εκπαίδευσης.

Όπως είναι γνωστό, μέσα στα Χριστούγεννα, η κυβέρνηση με ένα αιφνιδιαστικό ΠΔ, υποβίβασε μισθολογικά, όλους τους αποφοίτους καλλιτεχνικών σχολών που δεν έχουν πτυχίο ΑΕΙ, σε αποφοίτους Λυκείου. Αποκαλύπτεται έτσι, με μεγαλύτερη σφοδρότητα αυτή τη φορά, το χρόνιο πρόβλημα της καλλιτεχνικής εκπαίδευσης: Ότι οι χιλιάδες καλλιτέχνες και σπουδαστές, μετά από χρόνια ακριβών σπουδών, οι περισσότερες σε ιδιωτικές σχολές, αποκτούν πτυχία χωρίς αντίκρισμα και χωρίς εργασιακά δικαιώματα.

Μέχρι το 2003 οι καλλιτεχνικές σπουδές, μαζί με τα ΤΕΙ θεωρούνταν «ανώτερη» βαθμίδα εκπαίδευσης. Από το 2003 και έπειτα, με την ενσωμάτωση των ευρωπαϊκών οδηγιών (συνθήκη Μπολόνια και κατάταξη των τίτλων σπουδών σε επίπεδα 1 έως 8), τα πτυχία αυτά έμειναν μετέωρα και «αδιαβάθμητα». Πέρα από τις σχολές Καλών Τεχνών, που είναι Ανώτατες εδώ και δεκαετίες, η καλλιτεχνική εκπαίδευση στη μουσική, το θέατρο, τον κινηματογράφο, τον χορό έχει «αποβληθεί» από την Ανώτατη βαθμίδα, με εξαίρεση ελάχιστα διάσπαρτα τμήματα.

Η κυβέρνηση, υλοποιώντας τις ευρωπαϊκές κατευθύνσεις, προσανατολίζεται στη συνέχεια να εντάξει το πλήθος των καλλιτεχνικών σχολών στο επίπεδο των ΙΕΚ (επίπεδο 5 της Ε.Ε.) μέσω της λεγόμενης διαβάθμισης, που στην πραγματικότητα ισοδυναμεί με σοβαρή υποβάθμιση. Και η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ άφησε ξεκρέμαστους, χωρίς καμία αναγνώριση τους αποφοίτους των δραματικών σχολών από το 2003 και μετά, ενώ το 2019, μέσα από το ν. Γαβρόγλου, επιχείρησε να εντάξει στο «επίπεδο 5» των ΙΕΚ και τους μουσικούς, υποχωρώντας τελικά κάτω από την πίεση των κινητοποιήσεών τους.

Στην ουσία όλες οι αντιλαϊκές κυβερνήσεις επιδιώκουν να διαιωνίσουν την εμπορευματοποίηση της καλλιτεχνικής εκπαίδευσης με τα δυσβάστακτα δίδακτρα και το ανομοιογενές περιεχόμενο, ελαχιστοποιώντας διαδοχικά και τις ώρες διδασκαλίας των καλλιτεχνικών μαθημάτων στο δημόσιο σχολείο, άλλωστε ο πολιτισμός αποτελεί περιττή πολυτέλεια για τον εργαζόμενο λαό.

Στηρίζουμε τον αγώνα των καλλιτεχνών και σπουδαστών και διεκδικούμε:

• Άμεση απόσυρση του Προεδρικού Διατάγματος 85/22.
  • Αναβάθμιση των καλλιτεχνικών μαθημάτων στο σχολείο. Ανάπτυξη συστήματος δημόσιας και δωρεάν καλλιτεχνικής εκπαίδευσης από τα σχολικά χρόνια ως και το Πανεπιστήμιο.
  • Συγκρότηση δημόσιων και δωρεάν Ανώτατων Καλλιτεχνικών Σχολών στα πανεπιστήμια για τους ηθοποιούς, τους χορευτές, τους σκηνοθέτες και τους μουσικούς.

Last modified: 10 Ιανουαρίου 2023