Written by 12:23 ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

Μόνιμοι διορισμοί τώρα! 9 Μάρτη ΑΠΕΡΓΙΑ! Κλιμακώνουμε άμεσα τον αγώνα μας-Πρόταση στο Σύλλογο “Ο Περικλής”

Πρόταση της ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

στο Δ.Σ. του Συλλόγου μας «Ο Περικλής»

Συναδέλφισσες, οι

Την Παρασκευή 2/3  έγινε η μεγαλύτερη και μαχητικότερη συγκέντρωση  εκπαιδευτικών των τελευταίων χρόνων με πολύ μεγάλη συμμετοχή συναδέλφων αναπληρωτών και μονίμων.

• Κυρίαρχο αίτημα ήταν οι μαζικοί-μόνιμοι διορισμοί για την κάλυψη όλων των πραγματικών αναγκών στην εκπαίδευση.
  • Διορισμός, τώρα, όλων των αναπληρωτών που δουλεύουν τα τελευταία χρόνια στην εκπαίδευση.
  • Όχι στο προσοντολόγιο του ΟΟΣΑ για το σύστημα πρόσληψης. Κατάργηση του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ και του ν. 3848.
  • Ίσα δικαιώματα στους αναπληρωτές με τους μόνιμους εκπαιδευτικούς
  • Ανατροπή του εκπαιδευτικού Μνημονίου κυβέρνησης – ΕΕ – ΟΟΣΑ

Καταγγέλλουμε την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ και τον Υπ. Παιδείας που όχι μόνο αγνόησε τους εκπαιδευτικούς και απουσίαζε σε μια προγραμματισμένη εδώ και ένα μήνα κινητοποίηση αλλά εξαπέλυσε ένα όργιο καταστολής με τα ΜΑΤ να χτυπάνε απρόκλητα τους διαδηλωτές εκπαιδευτικούς και να τους πνίγουν στα χημικά.

Με την μαχητικότητα και αποφασιστικότητά μας σπάσαμε την τρομοκρατία στην πράξη. Επιβάλαμε την αποχώρηση των ΜΑΤ και προχωρήσαμε σε κατάληψη του Υπουργείου Παιδείας.

Η κινητοποίηση αυτή ήταν η αρχή.

1. Καλούμε το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. να πάρει απόφαση για 24ωρη πανεκπαιδευτική απεργία  και πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο στο Υπ. Παιδείας την επόμενη Παρασκευή 9 Μάρτη με στόχο την άμεση κλιμάκωση του αγώνα.

Σε κάθε περίπτωση ο Σύλλογος μας αποφασίζει 3ωρη στάση εργασίας και συμμετοχή στο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο την Παρασκευή στις 9 Μάρτη 1.30μ.μ. στο υπουργείο Παιδείας.

1. Καλούμε σε έκτακτη Γ.Σ. του Συλλόγου μας «Ο Περικλής» την Τρίτη στις 6 Μάρτη στις 6μ.μ. στο 12ο Δ.Σχ. Χαλανδρίου με κυρίαρχα ζητήματα: Διορισμοί στην Εκπαίδευση – Εφαρμογή 2χρονης υποχρεωτικής Προσχολικής Αγωγής & Εκπαίδευσης- Οργάνωση του Αγώνα μας

Last modified: 3 Μαρτίου 2018