Written by 20:41 Εκπ/κή Συσπείρωση

Κάθοδος των αναπληρωτών. Ο Σύλλογος Περικλής στις 11.30 στην κεντρική πύλη του Υπουργείου.

ΠΕΡΙΚΛ1

«Αυτό τον κόσμο τον καλό
τον χιλιομπαλωμένο
βρε ράβε ξήλωνε, ράβε ξήλωνε
δουλειά, δουλειά, δουλειά να μη σου λείπει.»

Οι παραπάνω στίχοι μπορούν να περιγράψουν τις επεμβάσεις των εκάστοτε κυβερνήσεων στην δημόσια εκπαίδευση τα τελευταία πολλά χρόνια.

Ράβε, ξήλωνε λοιπόν και για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς  που αύριο θα πραγματοποιήσουν πανελλαδική συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από το Υπουργείο Παιδείας στις 11:30 ενάντια στο σχέδιο διάταξης για τις προσλήψεις αναπληρωτών.

Αναμένεται να πραγματοποιηθεί η μεγαλύτερη συγκέντρωση αναπληρωτών, και όχι μόνο, τα τελευταία χρόνια, ενώ στην κινητοποίηση καλούνται οι νηπιαγωγοί, και όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί καθώς το πρόβλημα αυτό μαζί με το μέγιστο ζήτημα των μόνιμων διορισμών αφορούν τους πάντες.

Ο Σύλλογος μας “Ο Περικλής” όπως και δεκάδες άλλοι Σύλλογοι από όλη την Ελλάδα έχουν προκηρύξει πρόσθετη στάση εργασίας πλην της 3ωρης της ΔΟΕ από τις 2 μέχρι τις 4 για όσους διδάσκουν στα ολοήμερα τμήματα.

Αύριο λοιπόν ώρα 11.30 π.μ. στην κεντρική πύλη του Υπουργείου.
Να είμαστε όλοι εκεί!
 ΜΙΛΑ!

Δείτε την ανακοίνωση του Περικλή:

Last modified: 14 Απριλίου 2016