Written by 10:04 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Αγ. Παρασκευή, 21 Σεπτεμβρίου  2016
Αρ. Πρωτ.:126Προς: Τις συναδέλφισσες Νηπιαγωγούς μέλη του συλλόγου μας

Κοιν: Όλους του συναδέλφους μέλη του Συλλόγου μας

Θέμα : Κατάθεση πρακτικών και ωρολογίων προγραμμάτων των Νηπιαγωγείων Αγ. Παρασκευής, Χολαργού, Παπάγου στη Σχολική Σύμβουλο.

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Κανένας δεν  γνωρίζει ένα Νηπιαγωγείο όπως το γνωρίζει ο Σύλλογος Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου που αποφασίζει σεβόμενος ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ του ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΤΟΥ (Σύλλογος Π.Ε. ‘’Ο Περικλής’’, αποφ. με αρ. Πρωτ.114/6-9-16 και 116/11-9-16,  ΔΟΕ Αρ. Πρωτ.791/6/9/2016), ΤΗΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗ ΙΕΡΑΡΧΙΚΑ ΔΟΜΗΜΕΝΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ.

Συναδέλφισσες  Νηπιαγωγοί,

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή  23 Σεπτεμβρίου ώρα  2μ.μ. θα γίνει η παράστασή μας στο γραφείο της  Σχολικής  Συμβούλου Προσχολικής Αγωγής κυρίας Ι.Κασσαβέτη (Ηρώων Πολυτεχνείου 9-11, Γέρακας) , που έχει στην παιδαγωγική ευθύνη της τα Νηπιαγωγεία Αγίας Παρασκευής, Χολαργού, Παπάγου,

Σκοπός της συνάντησης είναι η συζήτηση των προβλημάτων που έχουν ανακύψει στα Νηπιαγωγεία με τον «Ενιαίο τύπο Ολοήμερου Νηπιαγωγείου».

Παράλληλα  καταθέτουμε μαζί με το Σύλλογό μας τα πρακτικά των συλλόγων διδασκόντων των Νηπιαγωγείων και τα ωρολόγια  προγράμματα, που συντάχτηκαν στη βάση των αποφάσεων του κλάδου.

Συνεχίζουμε τον αγώνα μας για την υπεράσπιση του Δημόσιου ποιοτικού Νηπιαγωγείου ,που σέβεται τους ρυθμούς των παιδιών,που λειτουργεί αντισταθμιστικά  και δεν αποκλείει κανένα παιδί από το Δημόσιο αγαθό της Παιδείας.

Απαιτούμε την άμεση  απόσυρση των νέων υπουργικών αποφάσεων και εγκυκλίων.

Υπερασπιζόμαστε ανυποχώρητα το Δημόσιο Νηπιαγωγείο  και τα εργασιακά μας δικαιώματα.

Απαντάμε δυναμικά στην πολιτική διάλυσης της δημόσιας εκπαίδευσης από το Υπουργείο Παιδείας.

Να είμαστε όλοι εκεί

Κανένας μόνος του απέναντι στην επίθεση που δεχόμαστε.

Προχωράμε αγωνιστικά, αποφασιστικά.

Η Πρόεδρος                                      Η Γεν. Γραμματέας