Written by 22:16 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Καταγγελία για την άρνηση συνάντησης του ΓΕΔΔ με το Σύλλογο μας και τη Δημοτική Αρχή Αγ. Παρασκευής

Αγ. Παρασκευή,  19 Ιανουαρίου 2015
Αρ. Πρωτ. 24Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας

ΘΕΜΑ: Καταγγελία για την άρνηση συνάντησης του ΓΕΔΔ με το Δ.Σ. του Συλλόγου μας και τη  Δημοτική Αρχή  Αγ. Παρασκευής

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Όπως σας έχουμε ήδη ενημερώσει με σχετική ανακοίνωση του  Δ.Σ. του Συλλόγου μας,  το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Αγίας Παρασκευής κατά τη συνεδρίαση της 15/12/14, υιοθέτησε κατά πλειοψηφία ψήφισμα το οποίο κατέθεσε ο Σύλλογός μας ενάντια στην πειθαρχική δίωξη της συναδέλφισσας Ν. Ορφανοπούλου και δεσμεύθηκε για την από κοινού με το Σύλλογό μας επίδοσή του στον Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης (ΓΕΔΔ).

Ωστόσο η απάντηση την οποία έλαβε ο Σύλλογός μας στο αίτημα συνάντησης  του Δ.Σ. και της Δημοτικής Αρχής  με τον ΓΕΔΔ για το σκοπό αυτό ήταν προκλητικά αρνητική μετά μάλιστα από την παρέλευση ενός μήνα εμπαιγμού στο πλαίσιο της αναμονής για τον υποτιθέμενο ορισμό της.

Οι αιτιάσεις που προέβαλε ο ΓΕΔΔ περί « μη ύπαρξης λόγου συνάντησης » με  τους εκπροσώπους του συλλόγου μας και της Δημοτικής Αρχής της Αγ. Παρασκευής « διότι το θέμα έληξε» αποτελούν προσβολή προς το σώμα 1200 εκπαιδευτικών , μελών του μεγαλύτερου Συλλόγου Εκπαιδευτικών  της Β’ Αθήνας και πολλών χιλιάδων δημοτών της Αγίας Παρασκευής.  Δείχνουν να αγνοούν την τεράστια  κινητοποίηση που διοργανώθηκε τον περασμένο Μάιο στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Αγ. Παρασκευής με  τη συμμετοχή σύσσωμης της εκπαιδευτικής κοινότητας, των μελών των τριών συλλόγων της Β’ Αθήνας και εκπροσώπων της ΔΟΕ και της ΑΔΕΔΥ αλλά και την αλληλέγγυα στάση  της τοπικής  κοινωνίας  με την ενεργή συμμετοχή μελών δημοτικών παρατάξεων και απλών πολιτών.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι με τη στάση του αυτή ο ΓΕΔΔ  ακυρώνει τη δυνατότητα της «αναφοράς»  προς το θεσμό,  του Συλλόγου μας και της Δημοτικής Αρχής , δυνατότητα η οποία προσφέρεται σε κάθε πολίτη αυτής της χώρας.

Το Δ.Σ. του  Συλλόγου μας καταγγέλλει το γεγονός και δηλώνει ότι θα συνεχίσει τον αγώνα για την παύση της πειθαρχικής δίωξης και τη δικαίωση της συναδέλφισσάς μας Νατάσας Ορφανοπούλου.

Η Πρόεδρος                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία Κολόζη                                                      Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 19 Ιανουαρίου 2015