Written by 22:13 ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

Η θέση του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. “ΠΕΡΙΚΛΗΣ” στις τριμερείς επιτροπές των Δήμων ευθύνης του, σχετικά με την εφαρμογή της Δίχρονης Υποχρεωτικής Προσχολικής Αγωγής & Εκπαίδευσης από το σχολικό έτος 2018-2019.

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

τις μέρες αυτές συνεδριάζουν οι τριμερείς επιτροπές που συγκροτούνται από τον Περιφεριακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Αττικής  ανά δήμο για την εφαρμογή της δίχρονης υποχρεωτικής φοίτησης στο νηπιαγωγείο από το σχολικό ‘ετος 2018-2019. Οι τριμερείς επιτροπές αποτελούνται από τον Διευθυντή Εκπαίδευσης, τον Δήμαρχο και τον Πρόεδρο του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε.

Δείτε τη θέση με την οποία ο Σύλλογός μας,  δια του Προέδρου του – μέλους της τριμερούς  επιτροπής, θα συμμετάσχει στις συνεδριάσεις.  Η θέση αυτή κατατέθηκε ως πρόταση από την ” Διέξοδος Η Αγωνιστική Συσπείρωση” και υπερψηφίστηκε στο Δ.Σ. του Συλλόγου μας κατά πλειοψηφία, από τις   ΔΑΚΕ- ΑΣΕ/ΠΑΜΕ και ” Ρωγμή στο Αδιέξοδο…” ενώ η ΔΗΣΥ/ΑΚΣΥΑ δεν τοποθετήθηκε.

Η θέση του  Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε.  “ΠΕΡΙΚΛΗΣ”

στις τριμερείς επιτροπές των Δήμων ευθύνης  του,

από το σχολικό έτος 2018-2019.

Η θεσμοθέτηση της δίχρονης υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής και εκπαίδευσης στο δημόσιο νηπιαγωγείο με τον Νόμο 4521/2018, αποτελούσε ένα κυρίαρχο αίτημα της εκπαιδευτικής κοινότητας τα τελευταία τριάντα και πλέον χρόνια και γι αυτό τον λόγο είναι μια ιστορικής σημασίας κατάκτηση για τον κλάδο των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Ο Σύλλογος εκπαιδευτικών Π.Ε. “Περικλής”, με την παρουσία του Προέδρου του ως μέλους των τριμερών επιτροπών, διεκδικεί:

την άμεση και καθολική εφαρμογή του νόμου 4521/2018, για την δίχρονη υποχρεωτική προσχολική αγωγή και εκπαίδευση σε όλους τους Δήμους ευθύνης του, από το σχολικό 2018-2019.

Το Υπουργείο Παιδείας οφείλει να προβεί σε όλες τις ενέργειες που απαιτούνται και να σταθεί δίπλα στους Δήμους, όπου χρειάζεται. Οι δήμαρχοι  οφείλουν να δημοσιοποιήσουν σαφές  πλάνο με τις ενέργειες τους για την άμεση δημιουργία των κατάλληλων υποδομών.

Καλούμε όλους τους Γονείς των νηπίων και προνηπίων να εγγράψουν από 1 έως 20 Μαΐου του 2018 τα παιδιά τους στα δημόσια νηπιαγωγεία της χώρας μας.

Δηλώνουμε κατηγορηματικά ότι:

Το ΔΣ του  Συλλόγου μας  θα καταγγείλει άμεσα κάθε προσπάθεια,  μη άμεσης και πλήρους εφαρμογής του Νόμου.

Στην κατεύθυνση αυτή η θέση μας στις τριμερείς επιτροπές στις όλους τους Δήμους ευθύνης μας θα είναι:

1. Από τους Δημάρχους Χαλανδρίου, Αγίας Παρασκευής, Παπάγου –Χολαργού, Φιλοθέης-Ψυχικού, Βριλησσίων και Πεντέλης-Μελισσίων, να ληφθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα και να γίνουν όλες οι απαιτούμενες ενέργειες από πλευράς των συγκεκριμένων Δήμων για ενίσχυση των κτιριακών υποδομών και της υλικοτεχνικής υποδομής και εξεύρεση κατάλληλων αιθουσών για τη στέγαση των νέων τμημάτων όπου δεν υπάρχουν.

Να δοθούν άμεσες λύσεις στο κτιριακό με ενοικίαση κατάλληλων χώρων όπου χρειάζεται (απαίτηση των σχετικών κονδυλίων από την Περιφέρεια) και να προχωρήσει άμεσα ο σχεδιασμός/προγραμματισμός για εύρεση οικοπέδων και ανέγερση κτιρίων.

1. Από τη Διεύθυνση Π.Ε. Β΄ Αθήνας να προβεί σε όλες τις απαιτούμενες ενέργειες (ιδρύσεις νέων Νηπιαγωγείων, αναβάθμισης  οργανικότητας  Νηπιαγωγείων και ίδρυσης παραρτημάτων), ώστε να εγγραφούν στα Δημόσια Νηπιαγωγεία της περιοχής μας όλα τα νήπια και προνήπια ηλικίας 4-5 ετών κατά το σχολικό έτος 2018-2019.
  1. Από το ΥΠΠΕΘ και την κυβέρνηση να προχωρήσουν άμεσα στους αναγκαίους διορισμούς Νηπιαγωγών και την εξασφάλιση πιστώσεων για την υλικοτεχνική υποδομή των Νηπιαγωγείων.
  1. Συγκεκριμένα και με βάση τα στοιχεία υπάρχει ανάγκη ίδρυσης και λειτουργίας Νηπιαγωγείων στους Δήμους (ονομαστικά κατά Δήμο….κ.λ.π.).

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. “Περικλής”

Νικήτας Τσιρίγος

Last modified: 2 Απριλίου 2018