Written by 18:20 Ανακοινώσεις, ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

Η ΔΙΕΞΟΔΟΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ για τις εκλογές των αιρετών

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

Χαιρετίζουμε όλες και όλους εσάς, που στηρίξατε στις εκλογές των αιρετών, το  ψηφοδέλτιο «Διέξοδος Η Αγωνιστική Συσπείρωση » στο ΠΥΣΠΕ, στέλνοντας μήνυμα ενότητας και αγώνα.
Η συμμετοχή των συναδέλφων στην εκλογική διαδικασία παρουσίασε σημαντική αύξηση και έφτασε στο σύλλογό μας τους 1170 ψηφίσαντες έναντι 1047 ψηφισάντων στις εκλογές του 2016, παρότι υπήρξε η παράταξη, ‘’ Ρωγμή στο .Αδιέξοδο…’’ που τάχθηκε ανοιχτά κατά της συμμετοχής αιρετών εκπροσώπων μας στα υπηρεσιακά συμβούλια, πρότεινε αποχή από τη διαδικασία των εκλογών και την ημέρα των εκλογών καλούσε τους συναδέλφους να μην ψηφίσουν.

Η  “Διέξοδος Η Αγωνιστική Συσπείρωση’’ στις εκλογές για το ΠΥΣΠΕ Β΄Αθήνας αύξησε το εκλογικό της ποσοστό, τόσο στο σύλλογό μας ‘’ Ο Περικλής’’ (+ 1,7%) όσο και  συνολικά στη Β΄Αθήνας  (+ 2,82%). Ωστόσο για 5 μόλις ψήφους, επί συνόλου 2.989, κατέλαβε  την τρίτη θέση και δεν κατάφερε να εκλέξει αιρετό.

Χαιρετίζουμε επίσης όλους τους συναδέλφους που στήριξαν την “Ανεξάρτητη  Ριζοσπαστική Παρέμβαση – ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΙΣ Π.Ε

για  την εκλογή αιρετού στο ΑΠΥΣΠΕ και το ΚΥΣΠΕ.

Η  άνοδος των Παρεμβάσεων τόσο στο ΚΥΣΠΕ  όσο  και στο ΑΠΥΣΠΕ ΑΤΤΙΚΗΣ  που καταλαμβάνουν και πάλι την πρώτη θέση με αύξηση σε ψήφους, εκφράζει  την  εμπιστοσύνη στο ανεξάρτητο αγωνιστικό ταξικό ρεύμα στην εκπαίδευση  και την τάση ενίσχυσης του αγώνα  για την υπεράσπιση των  δικαιωμάτων,  της δημόσιας εκπαίδευσης και τη ζωής μας.

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

δηλώνουμε για άλλη μια φορά ότι  θα συνεχίσουμε με όλες μας τις δυνάμεις τον αγώνα για την υπεράσπιση των δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών και της δημόσιας εκπαίδευσης μέσα από τη συλλογική δράση και τους συλλόγους μας, όπως κάναμε και πριν εκλέξουμε αιρετό αλλά και όταν εκλέξαμε αιρετό. Θα σταθούμε απέναντι στην επιβολή από τη διοίκηση της αντιεκπαιδευτικής πολιτικής, τις συγχωνεύσεις, καταργήσεις τμημάτων και θέσεων εργασίας και σε κάθε περίπτωση αυθαιρεσίας σε βάρος συναδέλφων ή ρουσφετιού ακόμα και αν γίνεται με την ανοχή ή τη συναίνεση αιρετών. Θα αποκαλύψουμε και θα αντιπαλέψουμε κάθε απόπειρα λειτουργίας των αιρετών σε συνθήκες αδιαφάνειας και   στη λογική  της συνδιοίκησης και της συνδιαχείρισης.

Θα συνεχίσουμε με όλες μας τις δυνάμεις, ακόμη πιο αποφασιστικά, το συλλογικό αγώνα μαζί με τους συναδέλφους σε όλα  τα κρίσιμα μέτωπα ιδιαίτερα αυτή την περίοδο  εν όψει αλλαγής τρόπου πρόσληψης ,  καταστρατήγησης δικαιωμάτων  των  αναπληρωτών, ενάντια στο φθηνό, ευέλικτο σχολείο της αγοράς  και των περικοπών, την αντιεκπαιδευτική μεταρρύθμιση (αξιολόγηση –αυτοαξιολόγηση-νέο λύκειο κλπ), τη χρόνια λιτότητα, την αντιασφαλιστική  πολιτική.

Η υπεράσπιση των δικαιωμάτων όλων των συναδέλφων περνάει μέσα από την πάλη ενάντια στο φθηνό, ευέλικτο, ανταγωνιστικό σχολείο της αγοράς που προσπαθούν να οικοδομήσουν το Υπ. Παιδείας, η ΕΕ και ο ΟΟΣΑ και προσπαθεί να υλοποιεί η Διοίκηση.

Σ΄ αυτό τον αγώνα θα συνεχίσουμε αποφασιστικά και καλούμε όλους τους συναδέλφους να είναι παρόντες. Ο ενωμένος συλλογικός αγώνας σύγκρουσης με την αντιεκπαιδευτική και αντιλαϊκή πολιτική είναι η μόνη διέξοδος και ελπίδα για ζωή με δικαιώματα και αξιοπρέπεια.

Last modified: 14 Νοεμβρίου 2018