Written by 22:17 Ανακοινώσεις, ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

Η Δ/ΝΣΗ Π.Ε. Β΄ Αθήνας τιμωρεί τους απεργούς εκπαιδευτικούς με μεγαλύτερη παρακράτηση του μισθού τους!

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Το Υπουργείο Παιδείας πιστό στις δεσμεύσεις του απέναντι στο εκπαιδευτικό μνημόνιο και τις επιταγές του ΟΟΣΑ επιχειρεί να κάνει χρήση της  θεσμοθέτησης του υποχρεωτικού εργασιακού 30ωρου εφαρμόζοντάς το στον υπολογισμό των κρατήσεων των εκπαιδευτικών που απεργούν ή που συμμετέχουν σε στάσεις εργασίας.

Μετά την ψήφιση του τελευταίου νόμου και κατόπιν σχετικής εφαρμοστικής εγκυκλίου στις 8/2/18 οι κρατήσεις σε απεργία ή στάση εργασίας ακόμη και αν πρόκειται για διευκολυντική υπολογίζονται επί του εργασιακού και όχι του διδακτικού ωραρίου του εκπαιδευτικού που συμμετέχει.

Βασιλικότερη του βασιλέως όμως η Διεύθυνση Π.Ε. Β΄Αθήνας προχωρεί σε παρακράτηση μισθού σε συναδέλφους που συμμετείχαν στις πρόσφατες στάσεις εργασίας που είχαν προκηρυχθεί από τη ΔΟΕ και το Σύλλογό μας τον Μάρτιο, μεγαλύτερη και από αυτή που αναλογούσε στις πραγματοποιηθείσες στάσεις!

Συγκεκριμένα ο Σύλλογος μας είχε προκηρύξει διευκολυντική στάση εργασίας από τη 1μ.μ. έως τις 4μ.μ. στις 2, 9, 16 και 30 Μαρτίου για συμμετοχή σε κινητοποιήσεις με κύριο αίτημα τους μόνιμους μαζικούς διορισμούς. Η συναδέλφισσα εκπαιδευτικός συμμετείχε στις στάσεις εργασίας έως τις 3μ.μ. γιατί απλά τις μέρες αυτές  το εργασιακό της ωράριο ήταν από τις 9μ.μ. έως τις 3μ.μ.

Παρότι η στάση εργασίας ήταν δηλωμένη σωστά  ως δίωρη  από τον Διευθυντή του σχολείου  στο my school που αποτελεί άλλωστε «το μάτι και το αυτί» της Διοίκησης, παρότι η αρμόδια υπηρεσία της Δ/νσης Π.Ε. Β΄Αθήνας και ο ίδιος ο Διευθυντής Εκπαίδευσης είχαν ενημερωθεί σχετικά κατ΄επανάληψη τόσο από το σχολείο όσο και από τον σύλλογό μας  η συναδέλφισσα χρεώνεται παράνομα μεγαλύτερη παρακράτηση του μισθού της κατά μία ώρα για κάθε στάση εργασίας στην οποία συμμετείχε!

Επιπλέον είναι γνωστά και δεδομένα τα ιδιαίτερα  προβλήματα οργάνωσης που αντιμετωπίζει η Δ/νση Π.Ε. Β ΄Αθήνας  που δεν είναι ευθύνη των εργαζομένων αλλά της Διοίκησης. Για το λόγο αυτό  θα πρέπει όλοι οι συνάδελφοι να ελέγχουν τα εκκαθαριστικά τους και να ενημερώνουν το σύλλογό μας σε οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζουν .

Καταγγέλλουμε το Υπουργείο Παιδείας και τη Διεύθυνση Β΄Αθήνας διότι είναι πλέον φανερό ότι επιδιώκουν  να «τιμωρούν»  τους απεργούς υποκλέπτοντας μέρος του μισθού τους με χρέωση σε ώρες που δεν τους έχει ανατεθεί εξωδιδακτικό έργο αλλά αλλά ακόμη και σε ώρες που ξεπερνούν ακόμη και αυτό το εργασιακό τους ωράριο!

Δηλώνουμε ότι τέτοιες ενέργειες όχι μόνο δεν κάμπτουν το αγωνιστικό μας φρόνημα αλλά μας πεισμώνουν και μας δυναμώνουν!

Δηλώνουμε ότι θα υπερασπιστούμε τα εργασιακά και τα συνδικαλιστικά μας δικαιώματα!

Απαιτούμε άμεσα να επιστραφούν τα παρανόμως παρακρατηθέντα ποσά στην εκπαιδευτικό.

Last modified: 3 Μαΐου 2018