Written by 10:32 ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

Η απάντηση του αρχηγού της ΕΛ.ΑΣ. στις καταγγελίες του Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. “Ο Περικλής” για την παρακολούθηση των δράσεων του και ανακοίνωση του Συλλόγου

Δείτε την απάντηση του απάντηση του αρχηγού της ΕΛ.ΑΣ για την παρουσία αστυνομίας στην παράσταση διαμαρτυρίας του Συλλόγου μας στη Δ/νση Β΄Αθήνας και την ανακοίνωση του Συλλόγου μας “Ο Περικλής”:

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠ/KΩΝ Π.Ε.                      Αγ, Παρασκευή, 16 Σεπτεμβρίου 2018
Γιαβάση 7 -15242                                     Αρ. Πρωτ. 80

Η Απάντηση του αρχηγού της ΕΛ.ΑΣ για την παρουσία αστυνομίας στην παράσταση διαμαρτυρίας του Συλλόγου μας στη Δ/νση Β΄Αθήνας

Ο Σύλλογός μας «Ο Περικλής» είχε με ανακοίνωσή του καταγγείλει την παρουσία και παρακολούθηση των δράσεων του από την Ελληνική Αστυνομία.

Ο αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ.  με έγγραφο  που επισυνάπτουμε απάντησε στην καταγγελία του Συλλόγου μας με τη  διαβεβαίωση  ότι  έχει δοθεί εντολή για διοικητική διερεύνηση των καταγγελιών μας.

Βέβαια και από την ίδια την απάντηση δεν αμφισβητείται το γεγονός της  παρουσίας  των αστυνομικών, ένστολων και με πολιτικά, στην παράσταση του Δ.Σ. του Συλλόγου μας στην Δ/νση Π.Ε. Β΄ Αθήνας. Γεγονός είναι επίσης ότι η αστυνομία δεν είχε κληθεί από την Δ/νση Εκπαίδευσης αλλά και ότι η παράσταση των εκπαιδευτικών σωματείων δεν είχε δημοσιοποιηθεί παρά μόνο στην ιστοσελίδα του Συλλόγου μας και μάλιστα λίγες ώρες πριν πραγματοποιηθεί.

Η παράσταση του Συλλόγου μας στη Δ/νση Π.Ε. Β΄ Αθήνας είχε πραγματοποιηθεί με αφορμή τα προβλήματα των σχολείων μας κατά την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Ανάλογες παραστάσεις πραγματοποιούνται από όλους τους εκπαιδευτικούς συλλόγους. Η παρουσία της ελληνικής αστυνομίας  στις δράσεις των σωματείων καθώς  δεν αποτελεί   «προνόμιο» του Συλλόγου μας αποδεικνύει το γεγονός ότι η «αυθαιρεσία» δεν είναι υπόθεση ενός μόνο αστυνομικού.

Σε μια περίοδο που πλήττονται βάναυσα τα μορφωτικά δικαιώματα των μαθητών μας, τα εργασιακά δικαιώματα των εκπαιδευτικών και των εργαζομένων  αποδεικνύεται ότι η προσπάθεια ελέγχου, εκφοβισμού και τρομοκράτησης της μαχόμενης εκπαίδευσης και των εργαζομένων είναι ο δρόμος που ακολουθεί απέναντί τους, και   η συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ.

Σύμφωνα με την απάντηση του αρχηγού της  ΕΛ.ΑΣ. περιμένουμε άμεσα νέο έγγραφο  με τα αποτελέσματα της διοικητικής διερεύνησης που θα πραγματοποιηθεί.

Ο Σύλλογος θα πραγματοποιήσει παράσταση διαμαρτυρίας στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.

Δείτε την απάντηση του Αρχηγού της ΕΛ.ΑΣ. στις καταγγελίες του Συλλόγου μας “Ο Περικλής” για την παρακολούθηση των δράσεων του:

Last modified: 17 Σεπτεμβρίου 2018