Written by 14:33 Αποφάσεις Δ.Σ.

Επίδομα Προϊσταμένων Νηπιαγωγείων – Ετήσια συνδρομή συλλόγου

Γιαβάση 7 -15242

Αγ. Παρασκευή15 Δεκεμβρίου 2011
Αρ. Πρωτ.: 84

Προς:

Όλους τους Εκπ/κους Π.Ε. μέλη του Συλλόγου μας

Θέμα 1oΕπίδομα Προϊσταμένων Νηπιαγωγείων.

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι

Το Δ.Σ. του συλλόγου μας στη συνάντηση που είχε με το Δ/ντή Εκπ/σης Β΄ Αθήνας την Δευτέρα 12-12-2011 έθεσε μεταξύ των άλλων ξανά και το θέμα που έχει δημιουργηθεί με τη μη χορήγηση του επιδόματος των Προϊσταμένων των Νηπιαγωγείων, για το χρονικό διάστημα από την έναρξη της σχολικής χρονιάς (1-9-2011) μέχρι την ημερομηνία που επιλέγηκαν από το ΠΥΣΠΕ (8-10-2011), σύμφωνα με το Ν.3848/10, για 4ετή θητεία οι Προϊσταμένες των Νηπιαγωγείων.

Ζητήσαμε να καταβληθεί το επίδομα σε όλες τις συναδέλφους που εκτελούσαν χρέη διεύθυνσης των νηπιαγωγείων, καθώς οι διαδικασίες κατά την έναρξη του σχολικού έτους είναι και πολλές και υπεύθυνες (εγγραφές, οργάνωση σχολείου, κτλ).

Ο Δ/ντής μας απάντησε πως:

• Ήδη έχει προσχωρήσει στη χορήγηση του επιδόματος από 1-9-2011 σε όσες Προϊσταμένες ήταν στη θέση αυτή την προηγούμενη χρονιά και θεωρεί το ΠΥΣΠΕ ότι συνέχισαν να ασκούν τα καθήκοντά τους μέχρι την επιλογή των νέων Προϊσταμένων.

• Θα εξετάσει τη χορήγηση του επιδόματος για τις περιπτώσεις των Προϊσταμένων που ήταν στη θέση αυτή την προηγούμενη χρονιά και για τον οποιοδήποτε λόγο δε επιλέγηκαν μετά τις κρίσεις.

• Δεν μπορεί όμως να δοθεί το επίδομα σε όσες εκτέλεσαν χρέη Προϊσταμένων Νηπιαγωγείων το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα χωρίς να έχουν οριστεί από το ΠΥΣΠΕ, για το λόγο ότι δεν μπορεί να στηριχτεί νομικά, εκφράζοντας ταυτόχρονα τις ευχαριστίες της Διοίκησης για τις υπηρεσίες τους αυτές.

Το Δ.Σ. εξέφρασε για μια ακόμη φορά την αντίθεσή του μ’ αυτή την απόφαση, την οποία θεωρεί άδικη και εμμένει στην άποψή του, ότι η υπηρεσία πρέπει να λειτουργεί ισότιμα και κυρίως έντιμα απέναντι στους συναδέλφους και ότι το συγκεκριμένο ζήτημα πέρα από οικονομικό (ελάχιστη σημασία έχει) είναι κυρίως ηθικό.

Θέμα 2oΕτήσια συνδρομή συλλόγου.

Η Γ.Σ. του κλάδου το καλοκαίρι αποφάσισε την μείωση της συνδρομής κατά 20%. Έτσι η συνδρομή ορίστηκε στα 36€ (27€ για τη ΔΟΕ, ΑΔΕΔΥ, ETUCE και 9€ για τους συλλόγους Π.Ε.) από 45€ που ήταν.

Ο σύλλογός μας όμως, εδώ και 2 χρόνια έχει μειώσει μονομερώς τη συνδρομή, ορίζοντας την στα 35€ συνολικά.

Το Δ.Σ. του συλλόγου μας αποφάσισε να ορίσει την ετήσια συνδρομή για τα μέλη μας κατά το σχολικό έτος 2011 – 2012 στα 30€ (27€ ΔΟΕ και 3€ ο Σύλλογος), γνωρίζοντας ότι το θέμα είναι πρωτίστως ηθικό (λόγω των συνθηκών εξαθλίωσης των εκπαιδευτικών)  και δευτερευόντως οικονομικό.

enim_17-11-2011_clip_image002

Last modified: 15 Δεκεμβρίου 2011