Written by 17:09 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Τους συναδέλφους μέλη του Συλλόγου μας , 2ο ΚΕΔΑΣΥ , ΔΟΕ , Συλλόγους Εκπ/κών

Σχετικά με το έγγραφο του 2ου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ  Β΄ Αθήνας

Συναδέλφισσες/οι,

Ο σύλλογός μας “Ο Περικλής” το τελευταίο διάστημα έχει γίνει αποδέκτης έντονων και δικαιολογημένων διαμαρτυριών, και όχι μόνο, από εκπαιδευτικούς, γονείς, συλλόγους Γονέων και Ενώσεις Συλλόγων Γονέων για τις τεράστιες ελλείψεις που υπάρχουν στα σχολεία σε εκπαιδευτικούς παράλληλης στήριξης.

Οι προσλήψεις εκπαιδευτικών παράλληλης στήριξης στη Δ/νση Π.Ε. Β Αθήνας αντιστοιχούν στο 43% των αναγκών που υπάρχουν, δηλαδή των εγκεκριμένων αιτήσεων από το ΚΕΔΑΣΥ για πλήρη παράλληλη στήριξη.

Πρέπει να αναφέρουμε ότι ο σύλλογός μας ” Ο Περικλής” πραγματοποίησε σύσκεψη με Ενώσεις Συλλόγων Γονέων και την τοπική ΕΛΜΕ της περιοχής όπου αναδείχθηκε το ζήτημα των κενών των εκπαιδευτικών παράλληλης στήριξης ως κυρίαρχο για τους γονείς, τους εκπαιδευτικούς και βεβαίως για τους μαθητές μας, των οποίων πλήττονται τα μορφωτικά δικαιώματα, παρότι είναι μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή αναπηρία και αποτελούν το πιο ευαίσθητο μαθητικό δυναμικό.

Συναδέλφισσες/οι,

Έχει αποφασιστεί η πραγματοποίηση κινητοποίησης στο ΥΠΑΙΘ με αυτό το θέμα από την Ομοσπονδία Γονέων Αττικής, τη ΔΟΕ, τους πρωτοβάθμιους συλλόγους εκπαιδευτικών και βέβαια και από το σωματείο μας. Η κινητοποίηση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 28/9 στις 2μ.μ. Καλούμε όλους τους εκπαιδευτικούς να συμμετάσχουν.

Συναδέλφισσες/οι

Το 2ο ΚΕΔΑΣΥ της Β΄ Αθήνας καλεί την ίδια μέρα από τις 12.30 -14.30 τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων και τους εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής των τμημάτων ένταξης να κάνουν “προτεραιοποίηση”, όπως αναφέρει σε έγγραφό του, των αναγκών σε υποστήριξη των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή αναπηρία.

Ο σύλλογός μας:

1. καλεί την προϊσταμένη του 2ου ΚΕΔΑΣΥ να αναβάλει τη συγκεκριμένη συνάντηση αφού την ίδια ώρα έχει προκηρυχθεί στάση εργασίας και κινητοποίηση για τις τεράστιες ελλείψεις εκπαιδευτικών παράλληλης στήριξης.
  2. Εφιστούμε την προσοχή, και αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό, των εκπαιδευτικών, των συλλόγων Διδασκόντων και των Διευθυντών να μην προχωρήσουν σε καμία έγγραφη “προτεραιοποίηση” των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή αναπηρία .

Στους συλλόγους Διδασκόντων και στους Διευθυντές των σχολικών μονάδων δεν δίνεται από το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο καμία αρμοδιότητα εισήγησης ή απόφασης σχετικά με την ιεράρχηση ή το “μοίρασμα ” των εκπαιδευτικών παράλληλης στήριξης. Συγκεκριμένα αναφέρεται στον Ν. 3699/2008 για την ειδική αγωγή στο άρθρο 6, παράγραφος 1.: “Την παράλληλη στήριξη εισηγείται αποκλειστικά το οικείο ΚΕΔΔΥ, το οποίο με γραπτή γνωμάτευσή ιτου καθορίζει τις ώρες παράλληλης στήριξης κατά περίπτωση.”

Συναδέλφισσες/οι

Είναι έξω από τα παιδαγωγικά πλαίσια να εισηγείται ή και να αποφασίζει ο σύλλογος διδασκόντων ή ο Διευθυντής για ιεράρχηση ή χορήγηση εκπαιδευτικών παράλληλης στήριξης. Αυτό είναι αρμοδιότητα του διεπιστημονικού φορέα, του ΚΕΔΑΣΥ, και έτσι προβλέπεται από το νομοθετικό πλαίσιο. Συγχρόνως μια τέτοια απόφαση συλλόγου διδασκόντων ή και Διευθυντή εγκυμονεί τεράστιες ευθύνες διοικητικές και ποινικές, εφόσον οποιοσδήποτε και για οποιονδήποτε λόγο εισηγηθεί ή πάρει τέτοια απόφαση, η οποία αποτελεί αποκλειστική αρμοδιότητα του ΚΕΔΑΣΥ.

1. Καλούμε το 2ο ΚΕΔΑΣΥ άμεσα να ανακαλέσει το έγγραφό του και να λειτουργήσει μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας με παιδαγωγικά κριτήρια προς όφελος των μορφωτικών δικαιωμάτων των μαθητών μας.
  2. Άμεσα να προχωρήσει το ΥΠΑΙΘ με προσλήψεις στην κάλυψη όλων των αναγκαίων εκπαιδευτικών παράλληλης στήριξης σύμφωνα  τις εγκεκριμένες αιτήσεις.

ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΙΣ 2μ.μ ΣΤΟ ΥΠΑΙΘ

Last modified: 27 Σεπτεμβρίου 2023