Written by 22:35 Ανακοινώσεις, ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

Ενημέρωση για τη συνεδρίαση της Δ.Ε.Π. Παπάγου-Χολαργού στις 3/2/2017

Την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2017 έγινε συνεδρίαση της  Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας (Δ.Ε.Π.) Παπάγου-Χολαργού. Στη συνεδρίαση προΐστατο ο Δήμαρχος Παπάγου-Χολαργού κ. Αποστολόπουλος.

Θέμα της Η.Δ. ήταν οι αλλαγές των γεωγραφικών ορίων στο 1ο και 2ο  Γυμνάσιο Χολαργού εξαιτίας της αύξησης του μαθητικού πληθυσμού στο ένα Γυμνάσιο και της μείωσης στο άλλο.

Η πρόταση της Δημοτικής αρχής έγινε ομόφωνα δεκτή.

Εκτός της Η.Δ. τέθηκε θέμα παραχώρησης σχολικών κτιρίων, οι οποίες μάλιστα είχαν εγκριθεί από την σχολική επιτροπή Π.Ε. του Δήμου στη συνεδρίαση της στις 24/1/2017.

Η απόφαση της σχολικής επιτροπής κατατέθηκε στη συνεδρίαση της Δ.Ε.Π. ως εισήγηση για να γνωμοδοτήσει.

Πάγια θέση του κλάδου μας και του Συλλόγου μας «Ο Περικλής»  είναι οι δραστηριότητες για τις οποίες παραχωρούνται τα σχολικά κτίρια να μην προϋποθέτουν οικονομική επιβάρυνση για τους μαθητές. Αυτό μάλιστα έχει προβλεφθεί και νομοθετικά, αφού αναφέρεται ρητά στο άρθρο 41. του Ν.1566/85.

Στην εισήγηση υπήρχαν 3  παραχωρήσεις:

α) Για το 2ο-3ο Δ.Σ. Χολαργού, για το οποίο υπήρχε η έγγραφη συναίνεση των Διευθυντών, όπως έγραφε η εισήγηση, αλλά και η διαβεβαίωση από τον Σύλλογο Γονέων -ο οποίος θα πραγματοποιούσε δραστηριότητες-  ότι δεν αποκλείεται κανένας μαθητής και ότι δεν υπάρχει οικονομική επιβάρυνση για τους μαθητές. Εγκρίθηκε ομόφωνα.

β) Για το 5ο Δ.Σ. Χολαργού, στο οποίο θα πραγματοποιήσει δραστηριότητες  ο Σύλλογος Γονέων του Σχολείου, υπήρχε η έγγραφη συναίνεση της Διευθύντριας, και ήταν ανάλογη περίπτωση με το 2ο-3ο. Εγκρίθηκε ομόφωνα.

γ) Για το 1ο Δ.Σ. Παπάγου, το συγκεκριμένο αίτημα αφορούσε και παραχώρηση του κλειστού γυμναστηρίου του σχολείου σε δυο αθλητικούς συλλόγους της περιοχής για προπονήσεις των ακαδημιών τους. Είναι γνωστό σε όλους και στη δημοτική αρχή,  ότι οι μαθητές που προπονούνται στα τμήματα των ακαδημιών αυτών πληρώνουν  ένα σεβαστό ποσό. Είναι επίσης γνωστό και είναι προς τιμήν αυτών των αθλητικών Συλλόγων ότι γίνονται κάποιες διευκολύνσεις σε ορισμένους γονείς μαθητών με οικονομικά κριτήρια. Αυτό όμως δε δίνει το δικαίωμα στη Δημοτική Αρχή να παραχωρεί το σχολικό κτίριο, γεγονός που είναι και παράνομο.

Εντύπωση προκαλεί ότι και η εισήγηση αναφέρει ότι δεν επιτρέπεται η παραχώρηση  σχολικών κτιρίων όταν υπάρχει οικονομική επιβάρυνση.

Στις  δικαιολογημένες αντιρρήσεις που εκφράσαμε ως Σύλλογος «Ο Περικλής» ο Δήμαρχος  παραδέχτηκε  ότι υπάρχει οικονομική επιβάρυνση των μαθητών, αλλά επικαλέστηκε ότι  δεν επαρκούν τα κλειστά γυμναστήρια που διαθέτει ο Δήμος.

Ο Δήμος Παπάγου-Χολαργού διαθέτει 2 κλειστά γυμναστήρια και πρώτα από όλα θα έπρεπε να τα διέθετε στις ακαδημίες και στα τμήματα υποδομών των αθλητικών Συλλόγων.

Είναι αυτονόητο ότι ως Σύλλογος «Ο Περικλής» καταψηφίσαμε τη συγκεκριμένη παραχώρηση.

Καλούμε τον Δ/ντή Εκπαίδευσης Π.Ε. Β΄ Αθήνας να προβεί στις ανάλογες ενέργειες έτσι ώστε να σταματήσει η παράνομη αυτή κατάσταση.

Ο εκπρόσωπος του Συλλόγου «Ο Περικλής»

στη Δ.Ε.Π. Παπάγου-Χολαργού

Παπασπύρου Νίκος

Δείτε την απόφαση της σχολικής επιτροπής που ήταν και η εισήγηση στη Δ.Ε.Π.:

δεπ1 δεπ2

Last modified: 5 Φεβρουαρίου 2017