Written by 21:16 Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου

Αγ. Παρασκευή, 24 Σεπτεμβρίου 2014
Αρ. Πρωτ. 158Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σήμερα Τετάρτη 24-9-2014 μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου ΠΕΡΙΚΛΗΣ επισκέφτηκαν την Διεύθυνση Β’ Αθήνας προκειμένου να τεθεί και από το Σύλλογο μας το δίκαιο αίτημα της λειτουργίας  ενός επιπλέον Ολοήμερου τμήματος στο 15ο Νηπιαγωγείο Χαλανδρίου.

Υπενθυμίζουμε ότι στο 15ο Νηπιαγωγείο Χαλανδρίου που διαθέτει 4 αίθουσες διδασκαλίας Νηπιαγωγείου πλήρως εξοπλισμένες, με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, λειτουργούν ένα υπεράριθμο ολοήμερο τμήμα με 27 νήπια και Τμήμα Ένταξης  και ένα κλασσικό τμήμα με 22 νήπια. Ωστόσο υπάρχουν εγγεγραμμένα επιπλέον 24 προνήπια τα οποία δεν μπορούν να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου, καθώς η Διεύθυνση Εκπαίδευσης δεν έχει διαθέσει  τους δυο απαραίτητους  για τη λειτουργία του Νηπιαγωγούς.

Η προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου έχει από τον Ιούνιο θέσει υπόψη της Διεύθυνσης τις εγγραφές και έχει ζητήσει την λειτουργία τριών τμημάτων . Παρόλα αυτά την 1η Σεπτεμβρίου η Διεύθυνση Εκπαίδευσης δεν στελέχωσε με το απαιτούμενο εκπαιδευτικό προσωπικό το Νηπιαγωγείο (2 Νηπιαγωγούς) προκειμένου να απορροφηθούν όλα τα παιδιά (νήπια-προνήπια) και να λειτουργήσει το τρίτο Ολοήμερο τμήμα. Ούτε και συμπεριέλαβε το Νηπιαγωγείο αυτό στον κατάλογο των κενών θέσεων, που δόθηκε στις νηπιαγωγούς ενόψει των  δηλώσεων τοποθέτησης των 80 συναδέλφων που έγιναν προ 15 ημερών. Τα προνήπια αφέθηκαν «έξω» και οι γονείς βρίσκονται σε συνεχή αναμονή από μέρα σε μέρα για την λειτουργία του τρίτου τμήματος.

Αυτή την κατάσταση κατήγγειλαν γονείς και εκπαιδευτικοί στον σύλλογό μας και με ομόφωνη απόφαση μεταβήκαμε μαζί με γονείς στην Διεύθυνση Εκπαίδευσης Β΄Αθήνας προκειμένου να διεκδικήσουμε την στελέχωση με 2 Νηπιαγωγούς του τρίτου τμήματος του 15ου Νηπιαγωγείου.

Ο Δ/ντής Εκπ/σης Β΄Αθήνας κ. Βεντήρης δεν βρισκόταν στο γραφείο και είχαμε συνάντηση με τον Αναπληρωτή Διευθυντή κ. Νάτση και τον Προϊστάμενο Εκπαιδευτικών Θεμάτων κ. Ζιάραγκα. Ο Αναπληρωτής Διευθυντής δήλωσε ότι δεν έχει αναλάβει το θέμα και ως εκ τούτου δεν το γνωρίζει  και ο Προϊστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων που το χειρίζεται όλο αυτό το διάστημα περιορίστηκε στο να μας εκθέσει την μνημονιακή πολιτική του ΥΠΑΙΘ βάσει της οποίας πάντα το Υπουργείο στέλνει λιγότερους εκπαιδευτικούς από όσους οι Διευθύνσεις ζητάνε και  άρα ο προγραμματισμός είναι δύσκολος και άρα τίθενται προτεραιότητες στην κάλυψη των αναγκών και άρα τα προνήπια αφέθηκαν έξω από νηπιαγωγείο.

Ο αναπληρωτής Δ/ντής Εκπ/σης δεσμεύτηκε να  μεταφέρει την απαίτησή μας για άμεση στελέχωση  του 15ου Νηπιαγωγείου στο Διευθυντή Εκπαίδευσης και συμμερίστηκε την συλλογιστική του κυρίου Ζιάραγκα περί της ακολουθούμενης από το ΥΠΑΙΘ πολιτικής στην κάλυψη εκπαιδευτικών αναγκών.  Και οι δύο μας διαβεβαίωσαν για τις προσπάθειες που καταβάλλει η Διεύθυνση ώστε να «αποσταλούν» εκπαιδευτικοί γενικά στην Β΄Διεύθυνση και ειδικότερα για την «προτεραιότητα» του 15ου Νηπιαγωγείου Χαλανδρίου.

Οι έως τώρα χειρισμοί όμως δεν αφήνουν περιθώρια καλής θέλησης  ή αναμονής απέναντι στα παραπάνω.

Ένα μόνο μπορούμε να πούμε:

ΑΣΤΕΓΑ ΝΗΠΙΑ-ΓΟΝΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ-ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΛΕΙΣΤΑ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΥΠΑΙΘ ΚΑΙ ΣΤΗ Β΄ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ!

Η Πρόεδρος                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Ηλέκτρα Μήτσουρα                                             Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 24 Σεπτεμβρίου 2014