Written by 22:43 Εκπ/κή Συσπείρωση

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ: ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ!

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΕΡΙΚΛΗΣ

Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ!

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Στο Σύλλογο Π.Ε. «Περικλή», στον οποίο ανήκουμε,  πήραμε ομόφωνη απόφαση στο Δ.Σ.  για να υπάρξει κοινή συνάντηση προγραμματισμού και συντονισμένων αγωνιστικών δράσεων των Συλλόγων Π.Ε. ενάντια στην αξιολόγηση. Την απόφαση αυτή υπερψήφισε και το ΠΑΜΕ στο Σύλλογό μας.

Στην κοινή συνάντηση των Συλλόγων Π.Ε. της Β΄Αθήνας αρνήθηκε να συμμετάσχει ο Σύλλογος «Γ. Σεφέρης». Η αποκλειστική συνδικαλιστική ευθύνη  για αυτήν την απόφαση του Συλλόγου «Γ. Σεφέρη» βαρύνει  την πλειοψηφία του Δ.Σ. του συλλόγου που τη ψήφισε , η οποία ελέγχεται από το ΠΑΜΕ.

Στην ανακοίνωση μάλιστα που δημοσιοποίησαν φτάνουν στο σημείο να ταυτίζουν την κοινή συνάντηση και δράση των συλλόγων μας με ατέρμονες συζητήσεις «κορυφής»! Πραγματικά δεν κατανοούμε από πότε οι σύλλογοι, τα πρωτοβάθμια σωματεία ακόμη και τα Δ.Σ. τους θεωρούνται «κορυφές».  Βεβαίως έχουν το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού.

Αναφορικά επίσης με τις «ατέρμονες συζητήσεις» που επικαλούνται, μας δημιουργείται η απορία πώς είναι βέβαιοι ότι  η κοινή συνάντηση των σωματείων θα εξελιχθεί σε «ατέρμονες  συζητήσεις».  Είχαν κάποια τέτοια  «οδυνηρή» εμπειρία;  Εάν ναι, σίγουρα όχι από κοινές δράσεις των Συλλόγων της Β΄ Αθήνας, γιατί απλά δε συμμετείχαν ποτέ.

Καταφέρνουν πάντως  να  αποποιούνται το  ίδιο το όνομά τους καθώς εκπροσωπώντας το ΠΑΜΕ ( Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο) αρνούνται τη σύσταση  συντονισμένου μετώπου ακόμη και σε επίπεδο κλάδου, διαχωρίζοντας τη δράση ΄΄του δικού τους σωματείου΄΄.

Είναι φανερό ότι το ΠΑΜΕ ιεραρχεί τον αγώνα για να μην περάσει η αξιολόγηση υποδεέστερο από τα μικροπαραταξιακά οφέλη, που θεωρεί ότι θα έχει με την απουσία του από το συντονισμό δράσης. Είναι αυτονόητο όμως ότι την περίοδο αυτή και μπροστά στη λαίλαπα της επίθεσης που θα δεχθεί με την αξιολόγηση το ενιαίο  δημόσιο δωρεάν σχολείο, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί το μόνο αντίδοτο βρίσκεται στη  δύναμη των συλλογικών αγώνων.

Παράλληλα το ΠΑΜΕ, παρά τις διακηρύξεις του περί φερεγγυότητας, αποδεικνύεται αφερέγγυο ως προς τη στάση του, όταν  στο Σύλλογο «Περικλή» ψηφίζουν υπέρ της κοινής δράσης, και στο Σύλλογο «Γ. Σεφέρη» για το ίδιο θέμα ψηφίζουν κατά.

Συνάδελφοι, βρισκόμαστε στην ίδια όχθη  και  πιστεύουμε ότι η απάντηση στη βάρβαρη κυβερνητική πολιτική είναι οι μαζικοί συντονισμένοι αγώνες. Αυτούς σχεδιάζουμε όλοι μαζί, αυτούς οργανώνουμε όλοι μαζί, σε αυτούς συμμετέχουμε όλοι μαζί!

ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ Η ΔΥΝΑΜΗ

ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ Η ΝΙΚΗ!