Written by 17:46 Πολιτισμός>Εκδηλώσεις>Δραστηριότητες Συλλόγου

Εκδήλωση της μουσικής και χορευτικής ομάδας (15/6/2010)

Εκδήλωση της μουσικής και χορευτικής ομάδας
Τρίτη 15 Ιουνίου 2010

Στην κατάμεστη αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου Βριλησσίων, (πάνω από 250 άτομα), έγινε την Τρίτη το βράδυ μουσικοχορευτική εκδήλωση στην οποία συμμετείχαν η μουσική και η χορευτική ομάδα του Συλλόγου μας.

Στην εκδήλωση είχαν προσκληθεί και παραβρέθηκαν: Ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Βριλησσίων κ. Βουγιουκλάκης Τάκης, η Αντιδήμαρχος Παιδείας Δήμου Βριλησσίων κα Κουβαρά Ζωή, η Δημοτική Σύμβουλος & Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Δήμου Βριλησσίων κα Δημητρακοπούλου Αντωνία, ο Πρόεδρος του Πνευματικού Κέντρου Βριλησσίων κ. Μακρής Παναγιώτης, ο Δημοτικός Σύμβουλος κ. Χριστάκης Τάσος, η Σχολικοί Σύμβουλοι κα Αμπόνη Λυδία και Γαλάνης Παναγιώτης, Ο Διευθυντή Β’ Διεύθυνσης Χαραλάμπους Σταύρος, οι προϊστάμενοι του 1ου Γραφείου Β’ Δνσης Αθήνας κ Λάττας Σπύρος και του 5ου Γραφείου Α’ Δνσης Αθήνας κ Οικονόμου Παύλος, ο Αιρετός του ΚΥΣΠΕ Παληγιάννης Βασίλης, ο Υπεύθυνος εκδόσεων της ΔΟΕ Χαζίρης Μιχάλης και η Πρόεδρος της Ένωσης Γονέων Δήμου Βριλησσίων κα Μαντινίδου Σοφία.

Χαιρετισμούς απηύθυναν ο Πρόεδρος του Συλλόγου μας Βασίλης Φουρτούνης, εκ μέρους του Δημάρχου η κα Δημητρακοπούλου και εκ μέρους της διοίκησης ο κ. Λάττας.

Η μουσική ομάδα του Συλλόγου αποτελούμενη από τους:

ΚωνσταντακόπουλοςΔημήτρης(Μπουζούκι-τραγούδι Αλεξόπουλος Δημήτρης (Κιθάρα-τραγούδι Μανίκας Κώστας (Βιολί) Τσούκη Αλέκα (Πιάνο-κρουστά-τραγούδι)
Βιτσικουνάκη Μαρία (Τραγούδι) Παπαβρόντος Βασίλης (τραγούδι) Τάτσιος Στέργιος (Τραγούδι)

άνοιξε την εκδήλωση ερμηνεύοντας 12 τραγούδια.

Στη συνέχεια ακολούθησαν οι εκπρόσωποι του χορευτικού τμήματος που αποτελείτο από 5 συναδέλφισσες

Βλαχοπούλου Ευδοκία, Ποντικού Ράνια, Μούρκου Γιάννα, Παντελίδου Νίκη, Σούττη Κλημεντία
Κουβαρά Ζωή, Ποντικού Ράνια, Σούττη Κλημεντία, Φουρτούνης Βασίλης,Κυριάκου Σωτήρης, Παπακώστας Γιώργος, Μούρκου Γιάννα,Βλαχοπούλου Ευδοκία, Παντελίδου Νίκη,

οι οποίες χόρεψαν 7 παραδοσιακούς και λαϊκούς χορούς. Την ευθύνη της διδασκαλίας των χορών όλη τη χρονιά είχαν οι συνάδελφοι Γιώργος Παπακώστας και Σωτήρης Κυριάκου, εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής, οι οποία εργάστηκαν αφιλοκερδώς όλο αυτό το διάστημα και γι’ αυτό ο Σύλλογό μας τους ευχαριστεί θερμά.

Τελειώνοντας το χορευτικό τμήμα, τη σκυτάλη ξαναπήρε η μουσική ομάδα η οποία συνέχισε και έκλεισε τη βραδιά ερμηνεύοντας άλλα 18 τραγούδια. Να αναφέρουμε εδώ ότι και οι συνάδελφοι, μέλη της μουσικής ομάδας, συμμετείχαν αφιλοκερδώς και αυτούς ο σύλλογος μας στους ευχαριστεί πολύ.

Και το χορευτικό τμήμα αλλά και η μουσική ομάδα μας εξέπληξαν θετικά. Όσον αφορά τη μουσική ομάδα, θα πρέπει να πούμε ότι οι συνάδελφοι ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους και μας εντυπωσίασαν όλους, ερμηνεύοντας αυτά τα τριάντα ξεχωριστά τραγούδια της «έντεχνης», λαϊκής και παραδοσιακής μουσικής.

Θα ήταν παράληψη να μην αναφέρουμε ότι το δεύτερο μέρος περιλάμβανε και χορό από τους συμμετέχοντες συναδέλφους.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση.

Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση

Last modified: 15 Ιουνίου 2010