Written by 18:00 Πολιτισμός>Εκδηλώσεις>Δραστηριότητες Συλλόγου

Εκδήλωση «για τα παιδιά της Γάζας» 11/05/2009

Εκδήλωση «για τα παιδιά της Γάζας»
Δευτέρα 11 Μαΐου 2009
Τη Δευτέρα 11 Μαΐου 2009, στις 08.00μ.μ στο Δημαρχείο Χολαργού Περικλέους 55 (αίθουσα«Μελίνα Μερκούρη») Ο Σύλλογός μας και οι υπόλοιποι συνεργαζόμενοι φορείς οργάνωσαν μια βραδιά με μουσική, αφηγήσεις, θεατρικά δρώμενα με τίτλο:

«ηθοποιοί & μουσικοί» παίζουν & τραγουδούν για τα παιδιά στη Γάζα με ελεύθερη είσοδο

Η Εκδήλωση άρχισε με ένα μικρό θεατρικό για τα τραγικά γεγονότα στη Γάζα που είχε τίτλο: «Επτά Εβραιόπουλα – ένα έργο για τη Γάζα» της Caryl Churchill, που γράφτηκε τον Ιανουάριο ως άμεση αντίδραση στα πρόσφατα τραγικά γεγονότα στη Γάζα, πρωτοπαρουσιάστηκε στις 6 Φεβρουαρίου  στο Royal Courtτου Λονδίνου και αμέσως μετά άρχισε να παίζεται σε πάρα πολλές χώρες του κόσμου

Έπαιξαν: Ηλέκτρα Γεννατά,Γεράσιμος Γεννατάς, Ιωάννα Κανελλοπούλου, Ελίτα Κουνάδη,Απόστολος Πελεκάνος, Βασιλική Τσακίρη, Θανάσης Χαλκιάς.

Μετάφραση: Δημήτρης Τάρλοου.

ΜουσικήΚώστας Βόμβολος

Στη συνέχεια ο ηθοποιός Γιώργος Μπινιάρης διάβασε Βιζυηνό με τη συνοδεία του Κυριάκου Κανελή στο ούτι και της Δάφνης Παντελέων στο φλάουτο.

Τέλος ο  πιανίστας Γιώργος Καλκάνης έπαιξε και τραγούδησε τραγούδια από το θέατρο, τον κινηματογράφο, jazz, κ.α.

Στο χώρο της εκδήλωσης υπήρξε πλούσιος μπουφές και διάφορα ποτά τα οποία προσφέρθηκαν στο κοινό δωρεάν.

Οργάνωση: «πρωτοβουλία για τα παιδιά στη Γάζα»

Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ»,

Α-Γ ΕΛΜΕ, Ένωση Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας,