Written by 17:39 Πολιτισμός>Εκδηλώσεις>Δραστηριότητες Συλλόγου

Διημερίδα «για τα παιδιά της Γάζας» (23 – 24/01/2010)

Διήμερο εκδηλώσεων «για τα παιδιά της Γάζας»
Σαββατο 23 & Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2010
Ένα χρόνο μετά την πρώτη εκδήλωση οργανώθηκε ένα διήμερο εκδηλώσεων από τη πρωτοβουλία για τα παιδιά στη Γάζα , στην οποία συμμετέχει και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ», το Σαββατοκύριακο 23 – 24 Ιανουαρίου 2010 στο Πολιτιστικό Κέντρο Χολαργού.

Το Σάββατο το βράδυ προβλήθηκε η ταινία «Κατοχή» των Sufyan Omeish & Abdallah Omeish . Πρόκειται για ένα ντοκιμαντέρ που στόχο έχει να ευαισθητοποιήσει τις Δυτικές Κοινωνίες και ιδιαίτερα την αμερικανική κοινή γνώμη για τα όσα συμβαίνουν σήμερα στην Παλαιστίνη.

Το φωτογραφικό υλικό αλλά και οι μαρτυρίες της ταινίας καταδεικνύουν τις θηριωδίες του Ισραηλινού στρατού και τις διώξεις που υφίσταται σήμερα ο Παλαιστινιακός Λαός μέσα στην ίδια του την πατρίδα.

Την Κυριακή το πρωί, στις 10:30 οραγνώθηκε η κεντρική εκδήλωση που περιλάμβανε:

Ομιλίες – συζήτηση από τους

• Εκπρόσωπο του ISM (International Solidarity Movement-Διεθνές Κίνημα Αλληλεγγύης), που παρέμεινε ως εθελοντής 12 μήνες στη Γάζα.
  • Κάσσεμ Σάναα, Συντονίστρια της πρόσφατης ελληνικής αποστολής του Gaza Freedom March.
  • Αλατρά Νασίμ, Παλαιστίνιο δημοσιογράφο της “Ελευθεροτυπίας”.
  • Μπάτρη Αγγελο, εκπαιδευτικό, της πρωτοβουλίας «ένα σχολείο για τη Γάζα».
  • Εκπρόσωπο του Free Gaza.

Η σημερινή εκδήλωση περιλάμβανε επίσης:

• πρωτοβουλία για τα παιδιά στη Γάζα:  απολογισμός δράσεων και οικονομικής εξόρμησης.
      • Μαχμούτ Νταρουις – 12 ποιήματα,  παρουσίαση της νέας έκδοσης ποιημάτων του στα ελληνικά.
      • Ανάγνωση αποσπασμάτων από το έργο “Το όνομά μου είναι Rachel Corrie”, που βασίζεται σε κείμενα της Rachel Corrie, Αμερικανίδας εθελόντριας που σκοτώθηκε στη Γάζα και ανεβαίνει στο Θέατρο του Νέου Κόσμου. Διαβάζει η Μάνια Παπαδημητρίου.

Οργάνωση: «πρωτοβουλία για τα παιδιά στη Γάζα»

Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ»,

Α-Γ ΕΛΜΕ, Ένωση Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας,