Written by 21:07 Ανακοινώσεις, ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ “Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ”: Το Δ.Σ. του Συλλόγου μας  «Ο Περικλής» να ανακαλέσει την απόφαση του. 2 Μάρτη να κηρύξει απεργία η Δ.Ο.Ε.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου μας  «Ο Περικλής» να ανακαλέσει την απόφαση του.

2 Μάρτη να κηρύξει απεργία η Δ.Ο.Ε.

Φτάνει  πια η ανεργία,  η αδιοριστία, η περιπλάνηση, η υποταγή και τα «κροκοδείλια δάκρυα» για τους συναδέλφους μας αναπληρωτές!

Συνάδελφισσες, συνάδελφοι,

Το Δ.Σ. του συλλόγου μας έλαβε  απόφαση για συμμετοχή στην πανελλαδική  κινητοποίηση που οργανώνεται στο Υπουργείο Παιδείας  την Παρασκευή  2 Μαρτίου με κεντρικό ζήτημα τους μαζικούς διορισμούς και όλα τα ζητήματα που συνδέονται με τις περικοπές θέσεων εργασίας και τα κορυφαία ζητήματα της περιόδου (υποχρεωτική δίχρονη προσχολική αποκλειστικά στο δημόσιο νηπιαγωγείο, απεργία-αποχή από την αξιολόγηση/αυτοαξιολόγηση, κλπ.).

Η απόφαση αυτή, η οποία ελήφθη  με τις ψήφους των ΔΑΚΕ,  ΠΑΜΕ και ΔΗΣΥ,  ωστόσο καταλήγει με κήρυξη στάσης εργασίας, χωρίς να καλεί τη Δ.Ο.Ε. να κηρύξει απεργία .  Ως  Διέξοδος Η Αγωνιστική Συσπείρωση διαφωνήσαμε με το μέτρο αυτό εκτιμώντας,  αφενός ότι είναι εσφαλμένο  και αφετέρου ότι δεν θα εφαρμοστεί εκθέτοντας αυτούς που το ψήφισαν!

Θεωρούμε ότι είναι μέγα λάθος,  ο αγώνας ενάντια στην αδιοριστία, για σταθερή και μόνιμη εργασία για όλους, για μαζικούς μόνιμους διορισμούς με βάση το πτυχίο και την προϋπηρεσία, για διορισμό όλων των αναπληρωτών να εγκλωβίζεται και να περιορίζεται σε συνθήκες μιας στάσης εργασίας 2ωρης για το πρωινό και 3ωρης για το απογευματινό!.

Είναι αναγκαία η κήρυξη 24ωρης απεργίας.

Οι στάσεις εργασίας μπροστά στο κορυφαίο ζήτημα της αδιοριστίας που ταλανίζει τη δημόσια εκπαίδευση αλλά και χιλιάδες αναπληρωτές εκπαιδευτικούς, υποβαθμίζουν τον αγώνα και λειτουργούν αρνητικά στη μαζικοποίηση της συγκέντρωσης, είναι αναντίστοιχες του προβλήματος αλλά και της κινηματικής δράσης που έχει ήδη αναπτυχθεί, τόσο μέσα από τα πρωτοβάθμια σωματεία όσο και από τις συλλογικότητες των συναδέλφων αναπληρωτών ενώ ταυτόχρονα δείχνει να «αγνοεί»… τους αναπληρωτές.

Είναι προφανές  ότι για να υπάρξει δυνατότητα συμμετοχής συναδέλφων από όλη την Ελλάδα απαιτείται η κήρυξη απεργίας.

Ταυτόχρονα εκτιμούμε ότι το μέτρο της στάσης δεν θα υλοποιηθεί διότι εκτιμούμε ότι έστω και την τελευταία στιγμή η ΔΟΕ θα υποχρεωθεί να αναλάβει τις ευθύνες της και να προβεί στην κήρυξη απεργίας.

Σε περίπτωση που παρόλα αυτά η ΔΟΕ περιοριστεί στην κήρυξη στάσης εργασίας  ο σύλλογός μας, όπως και οι άλλοι σύλλογοι, πρέπει να κηρύξει συμπληρωματική στάση εργασίας ώστε συνολικά να μετατραπεί σε απεργία. Αυτό κάνουν όλοι οι Σύλλογοι και εφόσον δεν κηρύξει απεργία η Δ.Ο.Ε.

Ως  Διέξοδος Η Αγωνιστική Συσπείρωση αντιπροτείναμε  και καλούμε και πάλι  το Δ.Σ. του συλλόγου μας και συγκεκριμένα τις  ΔΑΚΕ- ΑΣΕ/ ΠΑΜΕ – ΔΗΣΥ να συναισθανθούν τις ευθύνες τους απέναντι στους χιλιάδες αναπληρωτές συναδέλφους και να μη στέκονται  εμπόδιο με τις αποφάσεις τους στην οργάνωση ενός δυναμικού αγώνα, ικανού  να ανατρέψει την πολιτική της αδιοριστίας και να υποστηρίξουν την ανάγκη για κοινό αγώνα μόνιμων και αναπληρωτών για μαζικούς διορισμούς. .

Επίσης  ζητούμε το Δ.Σ. του Συλλόγου μας να καλέσει τους συναδέλφους μας στην πανελλαδική συνέλευση αναπληρωτών την Παρασκευή 2 Μάρτη στο ΠΤΔΕ (Ναυαρίνου 13Α) ώρα 5μ.μ.

Last modified: 26 Φεβρουαρίου 2018