Written by 09:08 ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΛΟΓΩΝ Δ.Σ. ΣΥΛΛΟΓΟΥ «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ» 2017

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ- ΚΙΝΗΣΕΙΣ- ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΙΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΛΟΓΩΝ Δ.Σ. ΣΥΛΛΟΓΟΥ «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ» 2017

Ψήφισαν          922

Λευκ – Άκυρα  121

Έγκυρα             801

2017                2016

Ψήφοι                                                                                                                                                                              Έδρες

ΔΑΚΕ ΠΕ                                                               285              255                       3  (3)

ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ           146              143                        1  (2)

ΑΣΕ -ΠΑΜΕ                                                            129              100                        1 (0)

ΡΩΓΜΗ ΣΤΟ «ΑΔΙΕΞΟΔΟ…»                                126              102                        1 (1)

Α.Κ.ΣΥ.Α – ΔΗ.ΣΥ                                                   115               123                        1 (1)

ΠΥΞΙΔΑ                                                                    _                24

Η ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ  μετέχοντας στο δίκτυο των  ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ- ΚΙΝΗΣΕΩΝ – ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΩΝ Π.Ε. χαιρετίζει όλες και όλους τους συναδέλφους που συμμετείχαν στις συλλογικές διαδικασίες, στη Γ.Σ. και στις εκλογές. Χαιρετίζει όλες και όλους που μας στήριξαν και μας ενίσχυσαν τόσο στη Γ.Σ. όσο και στις εκλογές του Συλλόγου μας.

Η ανάδειξη της παράταξής μας  σε δεύτερη  δύναμη μας ενθαρρύνει να συνεχίσουμε να παλεύουμε σταθερά και ανυποχώρητα στην κατεύθυνση  της ανάπτυξης  ενωτικών κινηματικών δράσεων στο σύλλογό μας που σε πνεύμα συλλογικότητας και αλληλλεγγύης θα  προασπίζουν τα εργασιακά δικαιώματα όλων των εκπαιδευτικών και θα υπερασπίζονται τις μορφωτικές ανάγκες όλων των μαθητών μας.

Ενάντια  στην απογοήτευση  , ενάντια στη λογική και την τακτική της ήττας και του μηδενισμού και των ανέξοδων κραυγών απελπισίας, σε μια περίοδο που γίνεται προσπάθεια συρρίκνωσης και απαξίωσης και διάλυσης του δημόσιου δωρεάν σχολείου, που τα  δικαιώματα των εργαζομένων  βρίσκονται στο στόχαστρο και στη λαιμητόμο προς όφελος των τραπεζών, του κεφαλαίου και των εργοδοτών, εμείς  θα παραμείνουμε παρόντες στις καθημερινές μάχες στη σχολική τάξη και στο δρόμο και θα εξακολουθήσουμε με πείσμα να αγωνιζόμαστε για έναν σύλλογο:

Εκφραστή στης συλλογικής δράσης, της συλλογικότητας και της ενότητας  όλων των συναδέλφων και συναδελφισσών, των μονίμων και των ελαστικά εργαζόμενων (αναπληρωτών, ωρομίσθιων κ.ά.)

Ενάντια σε οτιδήποτε διασπά και αποδυναμώνει το ρεύμα του ανεξάρτητου ταξιού ριζοσπαστικού συνδικαλισμού

Υπερασπιστή των αναγκών και των δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών

Υπερασπιστή των μορφωτικών δικαιωμάτων όλων των μαθητών χωρίς αποκλεισμούς και προϋποθέσεις

Ενάντια σε κάθε κυβέρνηση και διοίκηση που εφαρμόζει την αντιλαϊκή πολιτική Ε.Ε-ΟΟΣΑ-ΔΝΤ

Που παλεύει για την διεύρυνση και ενίσχυση του δωρεάν δημόσιου σχολείου

Που δεν θα κινείται στα όρια του νομικού πλαισίου, αλλά θα αγωνίζεται να τα ανατρέψει όποτε  αυτό βάλλει κατά του δημόσιου σχολείου και των εκπαιδευτικών

Που θα διαπαιδαγωγεί όχι στο διοικητικό και νομικό καθωσπρεπισμό, μακρύ χέρι της διοίκησης, αλλά στη αγωνιστική διεκδίκηση και κατοχύρωση των δικαιωμάτων μας, που δεν αποτελούν  αντικείμενο ρουσφετιών

Γνωρίζουμε καλά ότι οι μεγάλες ανατροπές, οι μεγάλες αλλαγές και τα μεγάλα κινήματα, έρχονται από την ίδια τη βάση των εργαζόμενων.

Με το βλέμμα στους αναγκαίους αγώνες: για να φύγει η τρόικα, το μνημόνιο και οι εγχώριοι υποστηρικτές του, για την υπεράσπιση όλων των δημόσιων αγαθών, ενάντια στη λιτότητα και στις περικοπές του εργατικού εισοδήματος, για σταθερή και μόνιμη δουλειά για όλους για αξιοπρεπή σύνταξη, για να μη χάσει κανείς συμπολίτης μας το σπίτι του, για να σταματήσει το ξεπούλημα της περιουσίας της εργαζόμενης πλειοψηφίας.

Έχουμε άλλο δρόμο. Συνεχίζουμε τους αγώνες μας με πείσμα για να μην περάσουν πάνω από τις ζωές μας, τη δουλειά μας, τα παιδιά μας,  την εκπαίδευση.

Έχουμε άλλο δρόμο. Το μέτωπο αγώνα ρήξης και ανατροπής κυβέρνησης –ΕΕ-ΔΝΤ

Last modified: 5 Δεκεμβρίου 2017