Written by 09:07 Δελτία Τύπου

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΕΡΙΚΛΗ για την κινητοποίηση στη Διεύθυνση Β΄Αθήνας στις 12-6-16

Γιαβάση 7 -15242

Αγ. Παρασκευή, 20 Ιουνίου  2016
Προς: Τους συναδέλφους
μέλη του συλλόγου μας

ΔΕΛΤΙΟ   ΤΥΠΟΥ

Για την κινητοποίηση στη Διεύθυνση Β΄Αθήνας στις 12-6-16

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

Για μία ακόμη φορά αποδείχθηκε πόσο η διοικητική αρχή που ονομάζεται Διεύθυνση Π.Ε Β’  Αθήνας  νοιάζεται στην πραγματικότητα για τα προβλήματα που ταλανίζουν την εκπαίδευση και το προσωπικό των σχολείων. Ο σύλλογος είχε εξαγγείλει κινητοποίηση με αντικείμενο την μισθολογική περικοπή στους αναπληρωτές συναδέλφους οι οποίοι, ειρήσθω εν παρόδω, αυτή την εβδομάδα θα πάρουν στα χέρια τους την απόλυση τους αλλά όχι το μισθό του Ιουνίου.

Δυστυχώς στη Διεύθυνση το μεσημέρι της Τρίτης 12 του μήνα  ο Διευθυντής  Εκπαίδευσης και ο αναπληρωτής του απουσίαζαν.

Μέλη του Δ.Σ. του συλλόγου μας  μαζί με τους αναπληρωτές και τους μόνιμους συναδέλφους που βρέθηκαν εκεί πληροφορήθηκαν τις λεπτομέρειες της υπόθεσης από συνάδελφο  του Οικονομικού τμήματος της Διεύθυνσης. Για την ιστορία, ο σύλλογος είχε κηρύξει στάση εργασίας. Ευτυχώς δεν βρήκαμε κάποιο περιπολικό της αστυνομίας να μας περιμένει…

Η Διοίκηση επιδεικνύει στάση αδιαφορίας και περιφρόνησης απέναντι στο συνδικαλιστικό όργανο και τους αναπληρωτές συναδέλφους, έστω για να δεχθεί να ακούσει και μόνο. Τα σχόλια δικά σας.

Από το  Δ.Σ.

Last modified: 21 Ιουνίου 2016