Written by 16:02 Slider, Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου

Γιαβάση 7 -15242

Αγ. Παρασκευή,  22 Νοεμβρίου 2014
Αρ. Πρωτ.: 187

Προς:  τους συναδέλφους, μέλη του Συλλόγου μας.

Συνάντηση Δ.Σ. με Νηπιαγωγούς του Συλλόγου μας

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι

Την Πέμπτη 20 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε συνάντηση του Δ.Σ. του Συλλόγου μας  με Προϊσταμένες Νηπιαγωγείων και Νηπιαγωγούς του συλλόγου μας. Το θέμα που κυριάρχησε στη συζήτηση ήταν η στάση  των συναδελφισσών  Νηπιαγωγών απέναντι  στην επιχειρούμενη εφαρμογή της ΑΕΕ και της ατομικής  αξιολόγησης των Προϊσταμένων Νηπιαγωγείων που δρομολογούνται με τις σχετικές εγκυκλίους.

Αποτελεί κοινή διαπίστωση το γεγονός  ότι η επιχειρούμενη Αξιολόγηση των Προϊσταμένων Νηπιαγωγείων αποτελεί ουσιαστικά την έναρξη της ατομικής αξιολόγησης των  εκπαιδευτικών της τάξης  στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση καθώς  οι Προϊσταμένες Νηπιαγωγείων εργάζονται με πλήρες ωράριο  στην τάξη και το 67% αυτών είναι Προϊσταμένες μονοθέσιων Νηπιαγωγείων.

Τα μέλη του Δ.Σ. που συμμετείχαν στη συνάντηση μετέφεραν την ενημέρωση για τις περιπτώσεις  ακύρωσης των συναντήσεων για τη Αξιολόγηση που είχαν προγραμματιστεί από τη Διοίκηση σε πολλές περιοχές της Ελλάδας  και σε πολύ μεγάλα ποσοστά λόγω της  συμμετοχής των Προϊσταμένων Νηπιαγωγείων στην Αξιολόγηση στην απεργία –αποχή που έχει κηρύξει η Ομοσπονδία.

( Έβρος , Σκύδρα, Αγρίνιο αποχή 100%, Πάτρα, Σέρρες:  αποχή 99%,: Ικαρία, Χίος –Σάμος, Φθιώτιδα: ομόφωνη απόφαση συμμετοχής στην απεργία-αποχή και μη υλοποίηση κανενός βήματος της αξιολογικής διαδικασίας, Κρήτη: η συντριπτική πλειοψηφία των προϊσταμένων δήλωσαν συμμετοχή στην απεργία-αποχή,  Ξάνθη: καθολική αποχή από τα προγραμματισμένα σεμινάρια για την αξιολόγηση. Στην Αττική 22 από τα 26 Νηπιαγωγεία της Καλλιθέας, στο Σύλλογο Ανατ. Αττικής «Κώστας Σωτηρίου» 16 προϊσταμένες Νηπιαγωγείων υπέγραψαν δήλωση συμμετοχής τους στην απεργία – αποχή από κάθε διαδικασία αξιολόγησης και άρνηση να καταθέσουν ατομικό φάκελο)

Ομόθυμα εκφράστηκε η πρόθεση των συναδελφισσών να συγκροτηθεί μαζικά μέτωπο συμμετοχής στην απεργία – αποχή που έχει κηρύξει η ΔΟΕ και τρείς από τις  παριστάμενες Προϊσταμένες δήλωσαν ότι δεν έχουν προβεί στην υλοποίηση  καμίας  από τις αξιολογικές διαδικασίες  και  είναι αποφασισμένες να συνεχίσουν στην ίδια κατεύθυνση συντασσόμενες με τη θέση του κλάδου  και της Ομοσπονδίας αξιοποιώντας τη συνδικαλιστική της κάλυψη.

Ομόφωνα συμφωνήθηκε να κοινοποιηθεί η πρόθεση αυτή και στις άλλες συναδέλφους Νηπιαγωγούς  και Προϊσταμένες  Νηπιαγωγείων του συλλόγου μας

Το Δ.Σ. του συλλόγου μας κάλεσε τις συναδέλφισσες να ενημερώσουν το Σύλλογό μας για ενδεχόμενες ομαδικές ή ατομικές κλήσεις σε συναντήσεις για την Αξιολόγηση από τη Διοίκηση ώστε να δρομολογηθούν δράσεις αντιμετώπισης  με τη συμμετοχή του σωματείου.

Η Πρόεδρος                                        Η Γεν. Γραμματέας

Ηλέκτρα Μήτσουρα                  Άννα Μάγια Σταυροπούλου