Written by 15:49 Αρχική Σελίδα

Αθώοι όλοι οι κατηγορούμενοι στη δίκη των Χανίων

«Βιομηχανία» πολιτικών διώξεων είχε στηθεί που αποτελούν ποινικοποίηση των συνδικαλιστικών και κοινωνικών αγώνων

Σήμερα ανακοινώθηκε η απόφαση του δικαστηρίου των Χανίων που αφορά στη δίκη των πολιτών που κατηγορούνταν για συμμετοχή στην κατάληψη του κτιρίου της Αντιπεριφέρειας Χανίων στη διάρκεια των μεγάλων κινητοποιήσεων του 2012.

Διαβάστε παρακάτω αναλυτικά τι είχε συμβεί:

Αλλη μια δίκη πολιτών -ανάμεσα σε αυτούς και εκπαιδευτικών, για αυτό και ο Σύλλογος μας “Ο Περικλής” είχε βγάλει ψήφισμα, δείτε:

(Σύλλογος Περικλής: Ψήφισμα αλληλεγγύης στους εννέα αγωνιστές στα Χανιά)

κατηγορούμενων για συμμετοχή στην κατάληψη του κτιρίου της Αντιπεριφέρειας Χανίων στη διάρκεια της 48ωρης γενικής απεργίας τον Φλεβάρη του 2012, γίνεται αύριο στα Χανιά. Η γενική απεργία είχε προκηρυχθεί για να αποτραπεί η ψήφιση του 3ου μνημονίου και στις κινητοποιήσεις συμμετείχαν 10.000 άτομα στα Χανιά και εκατοντάδες χιλιάδες σε όλη την Ελλάδα.

Στα Χανιά ασκήθηκαν αναδρομικά διώξεις σε 9 άτομα για τις μεγαλειώδεις κινητοποιήσεις της 10-11 Φλεβάρη 2012, σε 3 διαδηλωτές που συμμετείχαν στην πορεία που έγινε την 25η Μαρτίου, σε 11 αγωνιστές για τις κινητοποιήσεις της 28ης Οκτωβρίου του 2011, ενώ πρόσφατα «ενημερώθηκαν» για τις διώξεις τους άλλοι 8 για την κινητοποίηση της 28ης Ιουνίου 2011! Είναι σαφές ότι υπάρχει «βιομηχανία» πολιτικών διώξεων που αποτελούν ποινικοποίηση των συνδικαλιστικών και κοινωνικών αγώνων.

Διαβάστε και ΕΔΩ

Last modified: 11 Μαρτίου 2015