Written by 22:37 ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

Αποτελέσματα εκλογών Συλλόγου Περικλής: Στην Ενότητα η Δύναμη στον Αγώνα η Νίκη

%ce%ba%ce%b5%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%b9

ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ
ΣΥΛΛΟΓΟΥ Π.Ε. «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ»

Αποτελέσματα εκλογών ανάδειξης

Δ.Σ. Συλλόγου «Ο Περικλής»

Ψηφίσαντες: 824

Άκυρα 75
Έγκυρα 749.
‘Ελαβαν:

ΔΑΚΕ 255 3 έδρες
Διέξοδος η Αγωνιστική Συσπείρωση 143 2 έδρες
ΑΚΣΥΑ – ΔΗ.ΣΥ. 125 1 έδρα
ΡΩΓΜΗ στο “Αδιέξοδο..” 102 1 έδρα
Αγωνιστική Συσπείρωση Εκπαιδευτικών – ΠΑΜΕ 100    –
Πυξίδα 24  –

Η «ΔΙΕΞΟΔΟΣ  Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ» ευχαριστεί όλες  τις συναδέλφισσες/ους που μας τίμησαν με τη ψήφο τους.

Για 4 χρόνια πρώτη δύναμη στο Σύλλογο μας ήταν η Εκπαιδευτική Συσπείρωση και εξέλεγε 3 έδρες από τις 7 στο Δ.Σ. του Συλλόγου.

Ο Σύλλογος μας «Ο Περικλής» τα χρόνια αυτά είχε αλλάξει φυσιογνωμία και είχε αποκτήσει αγωνιστικό, ταξικό προσανατολισμό. Αυτό οφειλόταν στο ότι οι συνδικαλιστικές δυνάμεις, η Εκπαιδευτική Συσπείρωση  μαζί με την ΑΣΕ- ΠΑΜΕ είχαν την πλειοψηφία στο Δ.Σ.

Με βάση τα αποτελέσματα για την ανάδειξη του νέου Δ.Σ. του Συλλόγου έχει διαμορφωθεί μια νέα πλειοψηφία, από τη ΔΑΚΕ(3 έδρες) και τη ΔΗΣΥ-ΠΑΣΚ (1 έδρα).  Θεωρούμε βάσιμα ότι η νέα αυτή κατάσταση θα συμβάλει αρνητικά στην αναγκαία ανάπτυξη της κινηματικής δράσης  ενάντια στη μνημονιακή πολιτική που καταστρέφει καθημερινά το δημόσιο σχολείο και τις ζωές μας.

Δεν είναι εξάλλου τυχαίο ότι  εκπρόσωπος της ΔΑΚΕ στην ομιλία του στη Γ.Σ. του Συλλόγου μας μιλώντας για τα προβλήματα της εκπαίδευσης δε δίστασε να πει: « Εμείς είμαστε υπέρ του ευρωμονόδρομου και τι να κάνουμε, ας μας λένε ευρωλιγούρηδες!» .

Έτσι λοιπόν σε μια περίοδο που η κοινωνία ολόκληρη μαστίζεται από τις πολιτικές των μνημονιακών κυβερνήσεων,  της Ε.Ε. του Δ.Ν.Τ.,  των «θεσμών»,  αυτοί διαλέγουν στρατόπεδο:όχι με τους εργαζόμενους αλλά με τους «θεσμούς»!

Στις φετινές εκλογές συμμετείχαν τρεις  παρατάξεις με υποψηφίους που προέρχονται από την  Εκπαιδευτική Συσπείρωση. Η μία εξ αυτών, η Ρωγμή στο « Αδιέξοδο… » έχει την ευθύνη για τη διάλυση της Eκπαιδευτικής Συσπείρωσης, η οποία  θα ήταν και πάλι πρώτη δύναμη  σύμφωνα με το συνολικό άθροισμα των ψήφων των τριών νέων παρατάξεων. Σε μια περίοδο όπου η ενίσχυση της ενωτικής-αγωνιστικής δράσης είναι μέγιστο πρόταγμα, συνέβαλε αρνητικά.

Δηλώνουμε ότι η Διέξοδος Η Αγωνιστική Συσπείρωση είναι και θα παραμείνει σταθερά παρούσα στους καθημερινούς  αγώνες  και στις μάχες που απαιτούνται στο σχολείο, στο σύλλογό μας, στην κοινωνία για να ορθώσουμε τείχος ισχυρό σε αυτούς που θέλουν να καταστρέψουν τις ζωές μας και τα όνειρά μας.

Last modified: 30 Νοεμβρίου 2016