Written by 15:22 Ανακοινώσεις, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου, Επικαιρότητα

Απόφαση Δ.Σ. Συλλόγου Περικλής και επιστολή προς Δ.Σ. Δ.Ο.Ε.: Δικαστική διεκδίκηση των συναδέλφων του πρώην 15ου Δημ. Σχ. Χαλανδρίου

Αγ. Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2013
Αρ. Πρωτ.:  65Προς: ΔΟΕΚΟΙΝ:

Όλους τους Εκπ/κους Π.Ε. μέλη του Συλλόγου μας

Θέμα :  Δικαστική διεκδίκηση συναδέλφων πρώην 15ου Δημ. Σχ. Χαλανδρίου

Συνάδελφοι, συναδέλφισσες

Το 15ο Δημ. Σχ. Χαλανδρίου (τώρα έχει συγχωνευθεί με το 3ο Δημ. Σχ. Χαλανδρίου) είχε ενταχθεί  στο πιλοτικό πρόγραμμα αυτοαξιολόγησης  του εκπαιδευτικού έργου, που είχε εξαγγείλει το υπουργείο Παιδείας  χρηματοδοτούμενο  από τα ευρωπαϊκά προγράμματα ΕΣΠΑ.

Το 15ο Δημ.Σχ. εντάχθηκε, παρ΄ ότι σε συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων υπήρξε η ομόφωνη και γραπτή άρνησή του, και παρά το γεγονός  ότι  η εγκύκλιος του υπουργείου Παιδείας όριζε ως απαραίτητη προϋπόθεση τη συναίνεση του.

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. είχε πάρει σαφή θέση άρνησης συμμετοχής των σχολικών μονάδων στο συγκεκριμένο πρόγραμμα αυτοαξιολόγησης.

Ο σύλλογος μας  «Ο Περικλής»  συμπαραστάθηκε  στο δίκαιο αίτημα  των συναδέλφων του 15ου Δ.Σχ. να εξαιρεθεί  από το πρόγραμμα, αφού η ένταξη του είχε γίνει παρά τη θέληση των συναδέλφων και  παραβιάζοντας και την εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας. Ιδιάιτερη συνδικαλιστική ευθύνη για την «παράνομη» ένταξη του σχολείου στο πρόγραμμα αυτό φέρει εκ του αποτελέσματος ο τότε διευθυντής του σχολείου. ( Πρακτικό 10o,ομόφωνη  αποφάση της συνεδρίασης της 25/3/11, του Δ.Σ. του Συλλόγου μας  ) Ο συγκεκριμένος  διευθυντής ήταν και μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου μας.  Βεβαίως  παραιτήθηκε από τη συνδικαλιστική του θέση , όταν έγιναν γνωστές οι μεθοδεύσεις που ακολουθήθηκαν.

Η ένταξη του σχολείου αυτού όπως και των υπόλοιπων σχολείων είχε γίνει με ΦΕΚ.

Η Διοίκηση και το Υπουργείο, ενώ έδιναν  προφορικές διαβεβαιώσεις ότι δε θα συμμετέχει το σχολείο  στο πρόγραμμα, δε δέχονταν να τις δώσουν  γραπτά.  Ισχυρίζονταν πως έπρεπε να εκδοθεί νέο ΦΕΚ, πράγμα που θεωρούσαν αδύνατο να γίνει. Ουσιαστικά  άφηναν έκθετους τους εκπαιδευτικούς , εφόσον αυτοί αφενός  συμμετείχαν στο πρόγραμμα   αφετέρου  δεν το υλοποιούσαν.

Με τη στήριξη του συλλόγου μας  οι συνάδελφοι του 15ου Δ.Σχ. διεκδίκησαν   δικαστικά την εξαίρεση τους.

Συνάδελφοι, συναδέλφισσες

To υπουργείο Παιδείας με το ΦΕΚ: 2881/τ.Β΄/26-10-2012 προχώρησε σε τροποποίηση της κατάστασης των σχολείων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, εξαιρώντας το 15ο Δ.Σχ. Χαλανδρίου.

Πιστεύουμε ότι η στάση τόσο των συναδέλφων όσο και του Συλλόγου, συνέβαλε αποφασιστικά στο να υπάρξει αυτή η εξέλιξη.

Τα έξοδα της δικαστικής προσφυγής επιβάρυναν μέχρι τώρα  τους  εκπαιδευτικούς του πρώην 15ου Δημ. Σχ. Χαλανδρίου.

Επειδή ο Σύλλογος μας ο «Περικλής»,με την προαναφερθείσα απόφασή του  στήριξε συνδικαλιστικά τους συναδέλφους του πρώην 15ου Δημ. Σχ. Χαλανδρίου,   έχει δεσμευθεί να αναλάβει και το οικονομικό κόστος της δικαστικής διεκδίκηση

Η επιλογή μας αυτή κρίνεται επιβεβλημένη,  επειδή θεωρούμε ότι η προάσπιση των συμφερόντων των μελών μας είναι το πρώτιστο καθήκον του Συλλόγου μας.

Το συνολικό οικονομικό κόστος  ανήλθε στο ποσό των 2700€ .Το γεγονός αυτό, όπως είναι φανερό, δημιουργεί μια κατάσταση ασφυξίας σε ό,τι αφορά τα οικονομικά δεδομένα του Συλλόγου μας  για την τρέχουσα συνδικαλιστική χρονιά.

Δεδομένων των συνθηκών αυτών ο σύλλογός μας έκρινε επίσης αναγκαίο, με απόφαση του Δ.Σ. ,να ζητήσει  από το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. την κάλυψη του οικονομικού κόστους της δικαστικής διεκδίκησης των συναδέλφων , από την Ομοσπονδία.

Για το λόγο αυτό σας ζητάμε στην προσεχή συνεδρίαση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε  να συμμετέχουμε με δικαίωμα λόγου, ώστε  να εκθέσουμε το πρόβλημα και να έχουμε μια άμεση απάντηση από εσάς.

O ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                     Η Γ. Γραμματέας

Πότσης Κώστας                                            Σταυροπούλου Άννα-Μάγια

Last modified: 24 Φεβρουαρίου 2013