Written by 20:56 Αρχική Σελίδα

Απαντήσεις σε ερωτήματα συναδέλφων για την απεργία

απεργια6

Μετά από ερωτήματα συναδέλφων του Συλλόγου μας κατά την απεργία της 4 -2-16 ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το Σύλλογο μας αλλά και τη Δ.Ο.Ε.:

1. Η απεργία που κηρύσσεται από τη ΔΟΕ ή την ΑΔΕΔΥ καθώς και η στάση εργασίας που μπορεί να κηρυχθεί και από το Σύλλογο αφορούν όλους τους τύπους των σχολείων άσχετα από το ωράριο λειτουργίας τους (Δημοτικό κλασσικό, ΕΑΕΠ, Νηπιαγωγείο).

2.Ο εκπαιδευτικός δεν έχει καμία υποχρέωση να ενημερώνει τους γονείς για τη συμμετοχή του στην απεργία, παρά μόνο το σχολείο του.

Ο συνάδελφος μπορεί  να αποφασίσει τη συμμετοχή του στην απεργία ακόμη και την τελευταία στιγμή, δηλαδή το ίδιο το πρωί της απεργιακής ημέρας, βέβαια πριν την έναρξη του εργασιακού του ωραρίου και τότε να ενημερώσει το σχολείο του, αν κάποιος εργάζεται. Η επιλογή συναδέλφων να ενημερώνουν εκ των προτέρων (γονείς ή το σχολείο)  είναι προσωπική και γίνεται με δική τους ευθύνη. Επειδή όμως ενδέχεται να υπάρχει αναστολή ή ακύρωση της απεργίας η εκ των προτέρων ενημέρωση μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

3. Οι εκπαιδευτικοί που δεν απεργούν είναι υποχρεωμένοι να είναι στο σχολείο και να κάνουν το μάθημά τους έστω και με ένα μαθητή. Ακόμα και αν δεν εμφανιστούν μαθητές της τάξης τους οφείλουν να είναι στο σχολείο και έχουν την ευθύνη των μαθητών που έχουν προσέλθει στο σχολείο καλύπτοντας το εργασιακό τους ωράριο. Σε καμία περίπτωση δεν νομιμοποιούνται να διώξουν μαθητές, εφόσον το σχολείο είναι ανοιχτό και λειτουργεί. Μια τέτοια ενέργεια είναι προφανές ότι είναι καταγγελτέα. Αν μη τι άλλο οφείλουν να μη δημιουργούν ” πληρωμένα” κενά στην πλάτη των απεργών συναδέλφων, ενέργεια που είναι καταγγελτέα από το σωματείο.

4. Το σωματείο αφού έχει κηρύξει απεργία για να προστατεύσει τα συμφέροντα των εργαζομένων είναι αυτονόητο ότι προστατεύει τον αγωνιζόμενο απεργό και όχι τον συνάδελφο που εκείνη την ημέρα εργάζεται εις βάρος των συμφερόντων του ιδίου και των συναδέλφων του.

Last modified: 5 Φεβρουαρίου 2016