Written by 18:06 Αρχική Σελίδα

Ανακοίνωση του ΥΠΠΕΘ για τις εκδηλώσεις της 25ης Μαρτίου. Δεν θα λειτουργήσει το Ολοήμερο στις 24/3

υπαιθα

Ανακοίνωση του υπουργείου Παιδείας για τις εκδηλώσεις για την επέτειο της Εθνικής Εορτής της 25ης Μαρτίου»:

Ύστερα από ερωτήματα που υποβάλλονται στην υπηρεσία μας σχετικά με τις εκδηλώσεις που πραγματοποιούνται την παραμονή της Εθνικής Εορτής της 25ης Μαρτίου (24η Μαρτίου), σας γνωρίζουμε τα εξής:

Σε όλα τα σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης πραγματοποιούνται εκδηλώσεις, σύμφωνα με όσα προβλέπονται στα Προεδρικά Διατάγματα 200/1998 και 201/1998.

Η χρονική διάρκεια και ο τρόπος εορτασμού των εκδηλώσεων καθορίζονται από το Σύλλογο Διδασκόντων.

Με ευθύνη του Διευθυντή και του Συλλόγου Διδασκόντων ειδοποιούνται οι γονείς και οι κηδεμόνες για την ώρα προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών από το σχολείο.

Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες οι γονείς/κηδεμόνες δηλώσουν αδυναμία προσέλευσης, προκειμένου να παραλάβουν τα τέκνα τους στη συγκεκριμένη ώρα, ο Σύλλογος Διδασκόντων υποχρεούται να μεριμνήσει για την απασχόληση των μαθητών που ενδέχεται να παραμείνουν στο σχολείο μετά το πέρας των εκδηλώσεων.

Το Ολοήμερο Πρόγραμμα δε θα λειτουργήσει.

Last modified: 21 Μαρτίου 2016