Written by 15:30 Αρχική Σελίδα

Ανακοίνωση του Συλλόγου Διδασκόντων του 4ου Δημ, Σχ. Χολαργού, όπου η Διευθύντρια του Σχολείου έκανε αίτηση παραίτησης και δεν όρισε ομάδες εργασίας για την αυτοαξιολόγηση.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 4ου Δ.Σ. Χολαργού αισθάνεται σοκαρισμένος και απογοητευμένος από την Τρίτη 8 Απριλίου 12014 όταν η διευθύντρια ανακοίνωσε την παραίτησή της. Τα συναισθήματά μας είναι ανάμικτα. Απογοήτευση , λύπη, θυμός και υπερηφάνεια.

Υπερηφάνεια γιατί κατανοούμε το υψηλό αίσθημα ευθύνης που επέδειξε απέναντί μας επιβεβαιώνοντας τη συνεπή στάση στις ιδέες , στα οράματα και στις αγωνιστικές της παρακαταθήκες.

Έχοντας πλήρη συνείδηση του θεσμικού της ρόλου και των ορίων που προβλέπουν οι νόμοι και οι διατάξεις , διοικούσε και διοικεί άριστα ένα δημοκρατικό σχολείο. Έχει την άποψη και αυτό εφαρμόζει, ότι ως διευθύντρια πρέπει να έχει το ρόλο του εμψυχωτή και συντονιστή του συλλόγου διδασκόντων.

Προσπαθεί πάντα με απόλυτη επιτυχία να συνεργάζεται με τους συναδέλφους με πειθώ Και διάλογο, έχοντας πάντα σαν στόχο, μέσα από συναίνεση, τη σωστή και εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.

Προτίμησε να διαφυλάξει την προσωπική της αξιοπρέπεια, να αποφύγει να δυναμιτίσει τις σχέσεις με τους συναδέλφους της και να ζητήσει την παραίτησή της επιστρέφοντας στο φυσικό της χώρο που είναι η τάξη ως μάχιμη εκπαιδευτικός.

Εμείς την ευχαριστούμε γιατί μας δίδαξε ήθος, τόλμη και αξιοπρέπεια. Μας δίδαξε ότι τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν όταν «… στη γαλέρα της ζωής μας» τραβήξουμε άγριο κουπί.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων 4ου Δημοτικού Σχολείου Χολαργού

Last modified: 10 Μαΐου 2014