Written by 21:48 Ανακοινώσεις, ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

Aνάκληση απόφασης Δ.Σ. Συλλόγου «Ο Περικλής» – 2 Μάρτη: Κλείνουμε τα σχολεία

Aνάκληση απόφασης Δ.Σ. Συλλόγου «Ο Περικλής»

2 Μάρτη: Κλείνουμε τα σχολεία

3ωρη στάση Δ.Ο.Ε. και 3ωρη στάση Συλλόγου «Ο Περικλής»

ΜΟΝΙΜΟΙ-ΜΑΖΙΚΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΤΩΡΑ!

ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΔΙΟΡΙΣΤΙΑ

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΜΗΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ!

Συναδέλφισσες,οι

Το Δ.Σ. του Συλλόγου μας «Ο Περικλής» ανακάλεσε την απόφαση του για την κινητοποίηση στις 2 Μάρτη, που είχε πάρει με τις ψήφους των ΔΑΚΕ-ΠΑΜΕ-ΔΗΣΥ.

Την ανάκληση της απόφασης αυτής είχαμε ζητήσει επιτακτικά ως ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ με ανακοίνωση που είχαμε δημοσιοποιήσει στους συναδέλφους και στα σχολεία του Συλλόγου μας. Δείτε την ανακοίνωση της Διεξόδου πατώντας εδώ

Συγκεκριμένα ενώ στην προηγούμενη απόφαση το Δ.Σ. του Συλλόγου είχε αποφασίσει 2ωρη στάση διευκολυντική για το πρωινό ωράριο και 3ωρη για το απογευματινό τώρα με τη νέα απόφαση κηρύσσοντας 3ωρη συμπληρωματική στη στάση πού κήρυξε η Δ.Ο.Ε. ουσιαστικά μετατρέπεται σε απεργία. Δείτε τη νέα απόφαση του Δ.Σ. του Συλλόγου μας πατώντας εδώ

Πρέπει να αναφέρουμε ότι το ΔΣ της ΔΟΕ, μετά από τρεις εβδομάδες αδράνειας, κατέληξε σε απόφαση συμμετοχής στην κινητοποίηση της 2 Μάρτη, με τρίωρη ΚΑΝΟΝΙΚΗ στάση εργασίας και προτροπή στους Συλλόγους ΠΕ να κηρύξουν συμπληρωματικά τρίωρες στάσεις. Οι ευθύνες για την απόρριψη της πρότασής του κεντρικού συνδικαλιστικού μας φορέα, των Παρεμβάσεων, για 24ωρη απεργία δεν ανήκουν γενικώς και αορίστως στην Ομοσπονδία, αλλά συγκεκριμένα, στις συνδικαλιστικές δυνάμεις εκείνες, που απέρριψαν αυτή την πρόταση (ΔΑΚΕ, ΔΗΣΥ, ΑΣΕ-ΠΑΜΕ) και ιδιαίτερα στις δυνάμεις (ΔΑΚΕ-ΔΗΣΥ) που μέχρι την τελευταία στιγμή επέμεναν σε μια διευκολυντική στάση εργασίας υποβαθμίζοντας έτσι τη δυναμική του κινήματος και αντιμετωπίζοντας την κινητοποίηση της 2 Μάρτη όχι ως μια μέρα πανελλαδικής κινητοποίησης και περικύκλωσης του υπουργείου από χιλιάδες εκπαιδευτικούς αλλά ως μια απλή …παράσταση διαμαρτυρίας.

Βέβαια, δυστυχώς, στο Σύλλογο μας τον «Περικλή» οι συνδικαλιστικές παρατάξεις ΔΑΚΕ-ΠΑΜΕ και ΔΗΣΥ αποδείχτηκαν «βασιλικότεροι του βασιλέως». Στην Δ.Ο.Ε. τρεις βδομάδες έμεναν αδρανείς , στο Σύλλογό μας αποφάσιζαν δίωρη διευκολυντική στάση που μπροστά στο κορυφαίο ζήτημα της αδιοριστίας που ταλανίζει τη δημόσια εκπαίδευση αλλά και χιλιάδες αναπληρωτές εκπαιδευτικούς, υποβάθμιζε τον αγώνα και λειτουργούσε αρνητικά στη μαζικοποίηση της συγκέντρωσης, ήταν αναντίστοιχη του προβλήματος αλλά και της κινηματικής δράσης που έχει ήδη αναπτυχθεί, τόσο μέσα από τα πρωτοβάθμια σωματεία όσο και από τις συλλογικότητες των συναδέλφων αναπληρωτών ενώ ταυτόχρονα έδειχνε να «αγνοεί»… τους αναπληρωτές

Απέναντι σε αυτή την τακτική, της αγωνιστικής απραξίας και αδράνειας, η απάντηση βρίσκεται στην οργάνωση και το συντονισμό του αγώνα από τους Συλλόγους ΠΕ στην ανάδειξη του απαραίτητου αγωνιστικού προσανατολισμού, στη συσπείρωση και ενότητα όλων των συναδέλφων στη βάση της αντιπαράθεσης με την πολιτική κυβέρνησης – ΕΕ – ΔΝΤ-ΟΟΣΑ, με τους μηδενικούς διορισμούς, με τις αντεκπαιδευτικές αναδιαρθρώσεις και το σύνολο των μέτρων που περικόπτουν θέσεις εργασίας και πλήττουν το καθολικό δικαίωμα στη μόρφωση και την εργασία.

Αυτό το δρόμο ακολουθούμε με συνέπεια ως  Διέξοδος Η Αγωνιστική Συσπείρωση. Απομονώνουμε έμπρακτα τη συνδικαλιστική γραφειοκρατία που βάζει πλάτη στην κυβερνητική πολιτική, δίνει πολιτικό χρόνο στην κυβέρνηση και σπέρνει την ηττοπάθεια στο κίνημα.

Καλούμε όλους τους συναδέλφους μας και πρώτα από όλα τους αναπληρωτές σε μαζική και δυναμική συμμετοχή την Παρασκευή 2 Μάρτη  στις 13.00 στο Υπουργείο Παιδείας

Στηρίζουμε τη συνέλευση αγώνα Συλλόγων ΠΕ και αναπληρωτών, την Παρασκευή 2 Μάρτη στις 17.00, στο Παιδαγωγικό (Ναυαρίνου 13α).

Last modified: 27 Φεβρουαρίου 2018