Ημερίδα-Εκδήλωση «για τα παιδιά της Γάζας»

Κυριακή 22 Μαρτίου 2009

Φωτογραφικό Υλικό

Την Κυριακή 22 Μαρτίου 2009 ώρα 10.30, πμ. στο Δημαρχείο Χολαργού Περικλέους 55 (αμφιθέατρο Μίκης Θεοδωράκης) Ο Σύλλογός μας και οι υπόλοιποι συνεργαζόμενοι φορείς

1. Δίκτυο Πολιτών Χολαργού

2. Σύλλογος AL AWDA - δικαίωμα στην επιστροφή

3. Ένωση Συλλόγων Γονέων Παπάγου

4. Α-Γ ΕΛΜΕ, Ένωση Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης, Β' Αθήνας

5. Σύλλογος Γονέων 2ου Δημοτικού Σχολείου Χολαργού

6. Ένωση Συλλόγων Γονέων Χολαργού και

7. Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση

διοργάνωσαν Ημερίδα-Εκδήλωση «για τα παιδιά της Γάζας»με καλεσμένους ομιλητές τους:

• Νόρμα Ρισμάουι, Σύλλογος AL AWDA - δικαίωμα στην επιστροφή,
  • Πέτρος Παπακωσταντίνου, δημοσιογράφος,
  • Ισματ Σάμπρι, πρ. Επιτετραμένος της Διπλωματικής Αντιπροσωπείας της Παλαιστίνης στην Ελλάδα,
  • Θανάσης Νησιώτης, γιατρός, μέλος ΔΣ ΕΙΝΑΠ (Ένωση Ιατρών Νοσοκομείων Αθηνών-Πειραιά).

Η εκδήλωση ξεκίνησε με προβολή βίντεο με εικόνες της σημερινής πραγματικότητας αλλά και στοιχεία ιστορικής αναδρομής και συνεχίστηκε με την απαγγελία μεταφρασμένων ποιημάτων του Παλαιστίνιου ποιητή Mahmoud Darwish συνοδευόμενα από ζωντανή μουσική.

Ακολούθησαν οι ομιλίες από τους εκλεκτούς προσκαλεσμένους ομιλητές και συζήτηση από τους παρισταμένους.

Η εκδήλωση έκλεισε με παραδοσιακούς χορούς από παιδιά της Παλαιστίνης, καθώς και με την παρουσίαση ενός ομαδικού ζωγραφικού έργου των μικρών παιδιών με θέμα τη Γάζα.

Αυτό ήταν μια από μερικές εκδηλώσεις που σχεδιάζει η «πρωτοβουλία για τα παιδιά στη Γάζα» που συγκροτήθηκε από του παραπάνω φορείς.

Η πρωτοβουλία αυτή, στην οποία συμμετέχει και ο Σύλλογός μας, έχει αποφασίσει να ξεκινήσει μια  εκστρατεία αλληλεγγύης για τα  παιδιά της Γάζας,

• αγοράζοντας ιατρικό εξοπλισμό σε συνεννόηση με συγκεκριμένα Νοσοκομεία στη Γαζα και
  • ενισχύοντας  οικογένειες ορφανών με το σύστημα της «αναδοχής»

Ήδη βρίσκεται σε κατευθείαν επικοινωνία με συγκεκριμένα Νοσοκομεία και με οικογένειες ώστε να διασφαλιστεί ότι η βοήθεια θα φτάσει τελικά σε αυτούς που την έχουν ανάγκη, απ΄ ευθείας και χωρίς διαμεσολαβητές.