Εκδήλωση «για τα παιδιά της Γάζας»

Δευτέρα 11 Μαΐου 2009

Φωτογραφικό Υλικό

Τη Δευτέρα 11 Μαΐου 2009, στις 08.00μ.μ στο Δημαρχείο Χολαργού Περικλέους 55 (αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη») Ο Σύλλογός μας και οι υπόλοιποι συνεργαζόμενοι φορείς οργάνωσαν μια βραδιά με μουσική, αφηγήσεις, θεατρικά δρώμενα με τίτλο:

«ηθοποιοί & μουσικοί» παίζουν & τραγουδούν για τα παιδιά στη Γάζα με ελεύθερη είσοδο

IMG_1593.JPGΗ Εκδήλωση άρχισε με ένα μικρό θεατρικό για τα τραγικά γεγονότα στη Γάζα που είχε τίτλο: «Επτά Εβραιόπουλα - ένα έργο για τη Γάζα» της Caryl Churchill, που γράφτηκε τον Ιανουάριο ως άμεση αντίδραση στα πρόσφατα τραγικά γεγονότα στη Γάζα, πρωτοπαρουσιάστηκε στις 6 Φεβρουαρίου  στο Royal Court του Λονδίνου και αμέσως μετά άρχισε να παίζεται σε πάρα πολλές χώρες του κόσμου

Έπαιξαν: Ηλέκτρα Γεννατά, Γεράσιμος Γεννατάς, Ιωάννα Κανελλοπούλου, Ελίτα Κουνάδη, Απόστολος Πελεκάνος, Βασιλική Τσακίρη, Θανάσης Χαλκιάς.

Μετάφραση: Δημήτρης Τάρλοου.

Μουσική: Κώστας Βόμβολος

Στη συνέχεια ο ηθοποιός Γιώργος Μπινιάρης διάβασε Βιζυηνό με τη συνοδεία του Κυριάκου Κανελή στο ούτι και της Δάφνης Παντελέων στο φλάουτο.
IMG_1624.JPG
IMG_1632.JPG
Τέλος ο  πιανίστας Γιώργος Καλκάνης έπαιξε και τραγούδησε τραγούδια από το θέατρο, τον κινηματογράφο, jazz, κ.α.

Στο χώρο της εκδήλωσης υπήρξε πλούσιος μπουφές και διάφορα ποτά τα οποία προσφέρθηκαν στο κοινό δωρεάν.

Οργάνωση: «πρωτοβουλία για τα παιδιά στη Γάζα»

Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ»,

Α-Γ ΕΛΜΕ, Ένωση Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης Β' Αθήνας,

Σύλλογος AL AWDA - δικαίωμα στην επιστροφή, Ένωση Συλλόγων Γονέων Παπάγου,